Projekt "Inovativna škola za zelenu budućnost"
Autor: Silvija Vučković, 8. 6. 2015.

Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Ruđera Boškovića u razdoblju od 01. svibnja 2015. do kraja travnja 2016. planira realizirati projekt „Inovativna škola za zelenu budućnost“  u okviru  poziva za dostavu projektnih prijedloga HR.3.1.14 Modernizacija školskih kurikuluma u strukovnim školama u skladu s Hrvatskim kvalifikacijskim okvirom i potrebama tržišta rada - faza II.

Ovim će se projektom ojačati kapaciteti strukovnih nastavnika potrebnih za uvođenje modernih pristupa u poučavanju usmjerenih na učenike te razvoj kompetencija učenika u području suvremenih tehnoloških spoznaja, s naglaskom na zaštitu prirode i okoliša. Poboljšanjem ljudskih i materijalnih potencijala u školi će se podići konkurentnost učenika i potaknuti cjeloživotno učenje neophodno za prilagodbu promjenama tržišta rada.

Projekt će se realizirati od travnja 2015. do travnja 2016. i to kroz sljedeće elemente: razvoj kompetencija nastavnika i učenika usklađenih s potrebama poslodavaca, stručno usavršavanje nastavnika kemije i biologije, inovativna edukacija učenika i interaktivna praktična nastava te razvoj programa uz primjenu suvremene tehnologije. Projektne aktivnosti osmišljene su tako da učenici imaju uvid u kemijske i biološke komponente okoliša dobivajući znanja koja ih čine stručnima za rad na polju zaštite okoliša. Škola će biti opremljena suvremenom laboratorijskom opremom za analizu sastavnica okoliša (vode, tla , zraka i otpada).

Uvest će se primjena specijaliziranog računalnog programa (IKT-a) u svrhu sustavnog praćenja kemikalija i nastanka otpada. Korištenjem IKT-a u nastavi olakšat će se nastavnicima i učenicima praćenje i sudjelovanje u nastavi te povezati praktična znanja i vještine, tj. razvit će se  mobilna aplikacija koja će nastavnicima i učenicima omogućiti lakše praćenje praktične nastave (upis mjerenja i rezultata, vježbe, predavanja, kalendar događanja, podsjetnik, foto-albumi).

Javnim predočavanjem rezultata projekta na otvoren, odgovoran i učinkovit način uključit će se uža i šira zajednicu te promicati zaštita okoliša i svijest za kvalitetnijim uvjetima za život.