Učenici Ruđerice sudjelovali u radionici PRONI centra 'Edukacija za toleranciju'
Autor: Sandra Valić, 28. 11. 2015.

Povodom Međunarodnog dana tolerancije, koji se obilježava 16. studenoga, PRONI Centar za socijalno podučavanje pozvao je učenike srednjih škola na sudjelovanje u radionici Edukacija za toleranciju. Učenici naše škole rado su se odazvali pozivu pa su tako Kristina, Milana i Bruno iz 2. g razreda bili jedni od ukupno petnaest sudionika radionice.

Od voditeljica Maje Knežević i Mirjane Jozanović saznajemo da su mladi "u opuštenoj i prijateljskoj atmosferi sudjelovali u dvije igre - Euroželjeznica i Prva misao kroz koje su mogli osvijestiti vlastite procese donošenja odluka vezano za određene kategorije ljudi. Isto tako, kroz osobne asocijacije na pojedine grupe ljudi, imali su mogućnost suočiti se s vlastitim stereotipima.

Iz evaluacijskih listića na kraju radionice saznali smo da im se ovakav način rada jako svidio, da treba više ovakvih radionica, da im je ovo pomoglo osvijestiti vlastite predrasude na kojima će sada više raditi te da je nužno što više raditi s mladima na edukaciji o tolerancije (neovisno o obilježavanju Međunarodnog dana tolerancije)."

Kristina, Milana i Bruno svom su razredu prenijeli iskustva i dojmove s radionice te cijeli razred vodili kroz igru Euroželjeznica. Njih troje odlično se snašlo u ulozi voditelja, cijelu radionicu s lakoćom su odradili, a učenici 2. g razreda vrlo su lijepo prihvatili ovakav način rada te rekli da žele još sličnih radionica. Kroz igru i razgovor imali su priliku promišljati o predrasudama, razgovarati te međusobno bolje se upoznati što i jest smisao ovakvih radionica.