Nastup učenika u HNK povodom 25 godina vjeronauka u hrvatskim školama
Autor: Igor Grubišić, 17. 10. 2016.

13. listopada 2016. u zagrebačkom HNK od 18 sati održana je svečana Akademija povodom 25 godina vjeronauka u hrvatskim školama. HNK bio je pun osoba iz hrvatskog kulturnog, političkog i crkvenog miljea, a među njima bili su predstavnici predsjednice, budućeg premijera, sadašnji i bivši ministri obrazovanja te članovi HBK. Akademija se sastojala od niza solističkih i skupnih izvedbi, a među izvođačima našla se i skupina Slavonaca, točnije Osječana.

Učenici Tehničke škole i prirodoslovne gimnazije Ruđera Boškovića iz Osijeka, sa svojim mentorom, vjeroučiteljem Igorom Grubišićem, predstavili su dramsko-plesnu izvedbu „Božji plan i briga za čovjeka“. To je svojevrsna scenska igra u kojoj su izvođači plesom prikazali stvaranje svijeta i čovjeka, njegovo radovanje svijetu, ali i pad u ralje sebičnosti i sebeljublja. Međutim, mentor se odlučio na sretan svršetak te je umjetnički doradio ovu biblijsku priču dajući joj sretan završetak. Cijela izvedba popraćena je dojmljivom glazbom koja dodatno dočarava smisao pojedinih dijelova priče. U samoj izvedbi ne izgovara se niti jedna riječ, što dodatno pojačava usmjerenost publike na dramsko-plesni izričaj.

Nakon završetka Akademije učenicima su pristupili mnogobrojni gledatelji čestitajući im na dojmljivom prikazu te posvjedočili kako ih je njihov nastup duboko dirnuo.

Učenici koji su sudjelovali: Karla Mitrović i Lovro Žada iz 3. a, Tea Tonković iz 2. b, Patricija Ištoković i Bruno Osmanagić iz 3. g i Filip Dolić iz 3. e.

Premijerna izvedba ove točke dogodila se u sklopu smotre vjeronaučnog kreativnog djelovanja Vjedra 2016. te je potom viša savjetnica za vjeronauk gđa Anica Mlinarić smatrala da je ova izvedba zaslužila biti predstavljena široj javnosti u sklopu ovako bitne manifestacije kao što je gore spomenuta svečana Akademija.

Učenici i njihov mentor neće se zaustaviti na ovoj izvedbi, nego već smišljaju sljedeću za nastup na Vjedrima 2017.

Napisao i fotografirao: Igor Grubišić, prof.