Izložba "Esekerski kalendari"
Autor: Gordana Popović, 21. 1. 2018.

U našoj će školi do kraja siječnja biti postavljena tematska izložba "Esekerski kalendari". Izložbu je organizirala naša pedagoginja, a nastala je u sklopu projekta "Osijek, grad susreta kultura" u kojem Ruđerica surađuje s Nansen dijalog centrom i još desetak škola iz Osijeka. Projekt je podržan sredstvima Mreže fondacija Otvoreno društvo i u školi ga u ovoj školskoj godini s učenicima provode pedagoginja Gordana Popović i nastavnica Ozana Vignjević. Cilj je projekta ukazivanje na važnost očuvanja identiteta i jezika svih etničkih i kulturnih zajednica koje žive i djeluju na području grada na Dravi te promovirati kulturnu raznolikost.

Izložbom obilježavamo 2018. godinu koja je proglašena Europskom godinom kulturne baštine jer su riječi zavičaj, dom, obitelj, kuća, predci važne u životu svih nas. Upoznajući vrijednosti kulturne baštine dobivamo jasnu sliku bogatstva i raznolikosti društva u kojem živimo, što je temelj za uspostavu zdravih društvenih odnosa.

Esekerski kalendari mali su podsjetnici na dio jezičnog bogatstva našega grada koje želimo naglašavati, poticati i promovirati kao vrijednost zajednice i sliku koja najbolje pokazuje širinu i otvorenost Osijeka.

Jedinstveni govor Osječana je tzv. esekerski govor koji je nastao i razvijao se od 18. do 20. stoljeća. Iako još prisutan u osječkom govoru, polako izumire. Ipak, pojedine riječi i izrazi iz govora naših baka i prabaka uspjeli su odoljeti izazovima vremena i danas se njima služimo.

Pogledajte ovu zanimljivu izložbu s veselim motivima!