Zastupnica Europskoga parlamenta Biljana Borzan održala predavanje učenicima prehrambenih razreda
Autor: Sandra Valić, 19. 2. 2018.

Naša je škola 14. 2. 2018. imala čast ugostiti zastupnicu Europskoga parlamenta Biljanu Borzan koja je učenicima prehrambenih razreda održala predavanje o kvaliteti hrane u Europskoj uniji i svom zalaganju za izjednačavanje kvalitete hrane u svim članicama EU.

Podsjetimo, Biljana Borzan naša je sugrađanka, liječnica i prva europarlamentarka koja je ukazala na razliku kvalitete proizvoda zemalja zapadne i istočne Europe te je, zapravo, "natjerala" Europski parlament da se bavi ovom temom.

U svojim istraživanjima utvrdila je da kod pojedinih prehrambenih, kozmetičkih i drogerijskih proizvoda postoje znatna odstupanja u kvaliteti i cijeni. Učenicima je posebno ukazala na proizvode koje nalazimo na našem tržištu.

U drugom dijelu predavanja gđa Borzan govorila je o energetskim napitcima, objasnila što su, kako djeluju te navela posljedice njihove konzumacije za organizam. Upravo zbog velike štetnosti tih napitaka, u Hrvatskom je saboru pokrenula inicijativu da se zabrani prodaja energetskih napitaka osobama mlađim od osamnaest godina.

Gđa Borzan jedina je hrvatska zastupnica koja je 2018. godine ušla u najuži izbor za prestižnu nagradu MEP Awards, popularno zvanu EU Oscar.

Predavanje je inicirala i organizirala naša nastavnica prehrambene skupine predmeta Dragana Viljanac.