Druga jesenska škola kemije
Autor: MAJA STARČEVIĆ, 8. 10. 2018.

Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Ruđera Boškovića od 24. do 26. rujna bila je domaćin druge Jesenske škole kemije. Škola kemije bila je namijenjena učenicima završnih razreda srednjih škola koji žele naučiti više no što se uči u redovnom programu nastave kemije i steći vještine iz laboratorijskih vježbi.

Voditelji škole bili su doc. dr. sc. Tomislav Portada, kemičar s Instituta „Ruđer Bošković“ iz Zagreba i  mr. sc. Maja Starčević, profesorica kemije i biologije. Pomagali su im trojica već iskusnih mladih kemičara, sudionici Međunarodnih kemijskih olimpijada – Silvestar Mravlinčić, Ilija Srpak i Janko Čivić.

Program škole obuhvaćao je vježbe, na kojima je ukupno sudjelovalo 15 učenika, te radionicu i interaktivno predavanje naslova Večer kemije, gdje je sudjelovao veliki broj učenika. Polaznici laboratorijskih vježbi bili su učenici triju osječkih gimnazija: II. gimnazije, III. gimazije i naše škole.

Posljednji dan škole u laboratoriju je održano natjecanje u vježbi „Analizom pogodi koja je sol u vodi“. Prvo mjesto osvojio je Borna Kufner, drugo Valentina Kečkeš, maturanti II. gimnazije, a treće je mjesto izborila Tina Popović, maturantica 4. b razreda naše škole. Pobjednici su nagrađeni knjigama Nenada Raosa, poznatog hrvatskog kemičara.

Organizator i medijski pokrovitelj druge po redu Jesenske škole kemije u Osijeku bila je Udruga „Biti bolji“, u sklopu svoga projekta „Biti bolji - Be Better“, a pomoć u organizaciji osigurali su Osječko-baranjska županija, Hrvatsko društvo kemijskih inženjera i tehnologa, Institut „Ruđer Bošković“ te Hrvatska banka za obnovu i razvoj. Od srca zahvaljujemo!

Učenicima od srca čestitamo!

mr. sc. Maja Starčević, prof.