Posjet Beču, europskoj kulturnoj prijestolnici
Autor: Adrijana Šepić, 7. 12. 2018.

Dana 23. studenog 2018. učenici 2. a, 2. b i 2. kz razreda, zajedno s profesoricama Adrijanom Šepić, Rebekom Konjarik Bošnjak, Brankom Biljan i Anom Krmek, u sklopu stručne ekskurzije krenuli su putem Beča u posjet Prirodoslovnom i Tehničkom muzeju.
Prirodoslovni muzej ili Naturhistorisches Museum zapravo je, arhitektonski gledano, blizanac Kunsthistorisches Museuma te je građen kao dio zajedničke cjeline na Trgu Marije Terezije.

Korijeni prirodoslovne zbirke sežu daleko u povijest. Car Franjo I. Stjepan, muž Marije Terezije, osnovao je kolekciju još 1750. godine. Ona se s vremenom brzo nadopunjavala pa danas obuhvaća nevjerojatnih 30 milijuna izložaka. Muzej je pravi dragulj za ljubitelje životinja jer pored brojnih životinjskih izložaka i kostura također posjeduje vrlo dobro očuvane kosture rijetkih ili izumrlih vrsta, poput Stellerove morske krave i dinosaura. Pored toga učenici su se mogli izgubiti u najvećoj, ujedno i najstarijoj  svjetskoj zbirci meteorita.

S druge strane doživljaj u Tehničkom muzeju učenicima  je potpuno drugačiji. Osim što ovaj muzej posjeduje značajne kolekcije tehnoloških inovacija, koje obuhvaćaju presjek razvoja tehnologije, trgovine, industrije s posebnim osvrtom na doprinos Austrije, učenici su također mogli interaktivno sudjelovati. Vrlo je zanimljivo bilo isprobati princip rada poluge, kako djeluju magneti, električno polje i kako drvenim kolom podići teret.

Nakon iscrpljujuće šetnje muzejima učenici su se opuštali obilazeći dio bečkih znamenitosti poput zgrade Opere, gradske vijećnice, katedrale sv. Stjepana, dvoraca Belvedere, Schönbrunn i ostalih.

Adrijana Šepić, prof.