𝐄𝐗𝐏𝐋𝐎𝐑𝐄𝐑-𝐍𝐚𝐫𝐚𝐭𝐢𝐯𝐢 𝐩𝐫𝐨š𝐥𝐨𝐬𝐭𝐢 (novi projekt)
Autor: OZANA VIGNJEVIĆ, 5. 10. 2021.

EXPLORE(R)- Narativi prošlosti financiranog od Zaklade EVZ (Erinnerung Verantwortung Zukunft), nastavak je projekta Židovski Osijek koji se bavi temama propitivanja prošlosti i sjećanja na žrtve nacionalsocijalizma za vrijeme trajanja ratne Nezavisne Države Hrvatske (1941-1945) istražujući i analizirajući mehanizme razvoja totalitarnih ideologija, retorike i govora mržnje nekada i danas. Kroz projekt će učenici prolaziti edukacijske module: radionice kritičkog mišljenja, analizu i istraživanja lokalne povijesti, metodologiju proučavanja osobnih narativa žrtava opresije, te će za njih biti organizirana studijska posjeta povijesnim lokalitetima (Zmajevac/ Jasenovac).

Na kraju će sudjelovati u Tjednu kreativnih radionica u kojima će se mladi imati prilike umjetnički izraziti i podijeliti kroz multiplicirajuće izložbe stečene vještine i znanja za kritičko propitivanje i analizu prošlosti nacionalsocijalizma kao i građansku odgovornost prema multietničkoj zajednici u kojoj žive. Cijeli projekt traje do rujna 2022. i završava velikom izložbom radova učenika (velike umjetničke projekcije po zgradama).

U projektu će  sudjelovati četiri učenice naše škole Mia, Tea, Mirela i Nera (3.a, 3.b) koje su se uključile na poziv profesorice povijesti Ozane Vignjević.

Projekt provodi Nansen Dijalog Centar u suradnji s partnerima Kulturnim centrom Osijek i Udruga Generator.