2015-06-10 16:37:40

Projektni tim

Projektni tim u sastavu: Nada Pitinac, Marija Dundović i Silvija Vučković su ljeto 2014. godine, provele radno u osmišljavanju projekta za smjer Ekološki tehničar. U siječnju ove godine stigla je potvrda da je projekt „Inovativna škola za zelenu budućnost“ prihvaćen i da će biti financiran od strane Europske unije, pa je i sažeti prikaz aktivnosti koje su planirane predstavljen u proljeće 2015. Nastavničkom vijeću Tehničke škole i prirodoslovne gimnazije Ruđera Boškovića.

Nada Pitinac ima ulogu voditelja projekta, Silvija Vučković je pomoćnik voditelja projekta, a Marija Dundović je projektni asistent. U samoj provedbi priključuju se i Đurđevka Pecikozić iz Tehničke škole Nikola Tesla iz Vukovara, kao projektni koordinator i Nada Husnjak i Natalija Vučak iz Škole prijavitelja kao osobe koje će voditi knjigovodstveni dio posla. Odgovorna osoba i glavni podupirač cijelog projekta je ravnateljica Vlasta Opačak, a potporu cijelom projektu daje i ravnatelj Škole i ravnatelj Đorđe Lukić.

U 2013. je OBŽ bila druga u državi prema broju nezaposlenih ekoloških tehničara, a VSŽ na 7. mjestu. S obzirom da je ekološki tehničar zanimanje budućnosti i da je vrlo traženo u razvijenim zemljama Europske unije, kao problem se nameće nedovoljna usklađenost potreba tržišta rada i kompetencija učenika koji završe ovo obrazovanje.

U Teh. školi i prir. gimnaziji Ruđera Boškovića učenici smjera ekološki tehničar se obrazuju po starom nastavnom planu i programu (treći i četvrti) i novom Strukovnom kurikulumu s jasno definiranim ishodima učenja (prvi i drugi razred). Škola je opremljena zastarjelom laboratorijskom opremom i instrumentima koji ne odgovaraju suvremenim potrebama i nisu dovoljni da bi učenici bili kvalitetno osposobljeni za potrebe poslodavaca.

Da bi se u školi realizirala suvremena praktična nastava potrebna je i suvremena oprema i laboratorijski instrumenti, a da bi učenici stekli i nadogradili vještine propisane Strukovnim kurikulumom nužna je i edukacija nastavnika iz područja temeljnih prirodnih znanosti, inovativnih tehnologija te suvremenih metoda poučavanja.

Provedbom projekta učenici škole partnera zanimanja ekološki tehničar, steći će stručne kompetencije sukladno novom Strukovnom kurikulumu, koji je implementiran kao eksperimentalni samo u školi prijavitelja. Cilj projekta je unaprijediti i nadograditi ljudske i materijalne potencijale škole u svrhu uvođenja suvremenih i inovativnih sadržaja i metoda u nastavu u strukovnom kurikulumu radi prilagodbe zahtjevima i potrebama tržišta rada.

Ciljne skupine ovoga projekta su:

Nastavnici: Osim specifičnih stručnih znanja, svi nastavnici će se educirati u metodičkom području s naglaskom na stavljanje učenika u središte zbivanja prema stjecanju kompetencija i ostvarivanju ishoda učenja.

Učenici :Provedbom projekta učenici će stjecati kompetencije važne za tržište rada i razvijati vještine nužne u zanimanju ekološki tehničar. Stvorit će se kadar koji će moći pojačati resurse za očuvanje i upravljanje prirodnim vrijednostima, provoditi mjere zaštite krajobraza, prirodnih staništa važnih za očuvanje bioraznolikosti i prirodne baštine s ciljem održivog razvoja.

Poslodavci: Realizacijom projekta postiglo bi se povezivanje s poslodavcima iz regionalnog okruženja u svrhu aktivnog uključenja u proces edukacije učenika i prijenosa znanja i vještina s poslodavca na učenika, što bi u konačnici rezultiralo boljom prilagodbom učenika potrebama tržišta rada.

 


Tehnička i prirodoslovna gimnazija Ruđera Boškovića