« Rujan 2024 »

Hrvatska volontira 2024. Suradnja Info-centra za mlade Osijek i naše škole
Autor: Gordana Popović, 28. 5. 2024.

„Hrvatska volontira” kampanja je posvećena volontiranju koja svake godine okuplja građane, organizacije iz civilnog, javnog, obrazovnog i poslovnog sektora. Ovogodišnja tema bila je: „Volontiranje za vrijednosti“ te je općepoznata činjenica o brojnim dobrobitima volontiranja koje ono ima kako za pojedince tako i za društvo u cjelini.

Volonterski klub „Ruđerica“ već dugi niz godina sudjeluje u toj kampanji jer u današnjem vremenu volontiranje postaje sve važniji aspekt društvenog života, posebno među mladima. Inicijative poput „Hrvatska volontira“ igraju ključnu ulogu u poticanju volonterskog rada i jačanju zajednice. Jedan od svijetlih primjera takve suradnje partnerstvo je između Info-centra za mlade Osijek i naše škole.

Info-centar za mlade Osijek pruža mladima razne usluge, uključujući savjetovanje, edukaciju i informiranje o mogućnostima volontiranja. Njihova je misija osnažiti mlade ljude, pružiti im potrebne resurse i informacije te ih motivirati da aktivno sudjeluju u zajednici, a naša škola prepoznaje važnost volonterskog rada kao dijela cjelokupnog obrazovanja i razvoja učenika. Škola potiče učenike uključivanje u razne volonterske aktivnosti, čime ne samo da doprinose zajednici već i razvijaju svoje vještine, samopouzdanje i socijalnu svijest.

Suradnja između Info-centra za mlade Osijek i naše škole obuhvaća niz projekata i aktivnosti koji imaju za cilj unaprijediti volonterski rad među mladima. Tako su u petak, 24. svibnja 2024. učenici 1. wd razreda i predstavnici Info-centra za mlade s četiri volonterke iz SAD-a i nekolicinom naših bivših učenika sudjelovali u ekološkoj akciji. Uz dobro vođenje našeg domara Vlade Novoselića uspjeli smo obojati drvene klupe u dvorištu škole, žardinjere za cvijeće i očistiti dio od borovih iglica.

Inicijative poput „Hrvatska volontira“ i suradnja između Info-centra za mlade Osijek i naše škole pokazuju koliko je važno ulagati u mlade i volonterski rad. Takve aktivnosti ne samo da pomažu u razvoju mladih ljudi već i značajno doprinose boljitku društva u cjelini. Nadamo se da će ovaj primjer inspirirati i druge škole i organizacije da uspostave slične suradnje i tako doprinesu izgradnji jače i povezanije zajednice.