preskoči na sadržaj

Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Ruđera Boškovića Osijek

Login
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

cyberbullying zaustavimo i smiješak na lice stavimo
Priručnik za pomoćnike u nastavi za rad s djecom s teškoćama u razvoju
Intervju s roditeljima - odgovori koje je dobro znati
Oglasna ploča
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Projekt „Be aware and act“: Ne budi problem – budi rješenje, budi promjena!
Autor: TAMARA KAPRALJEVIĆ, 7. 3. 2024.

Jeste li znali da u prosjeku nosimo samo 50 % svoje odjeće? I jeste li znali da danas odjeću u prosjeku oblačimo 7 puta prije no što završi svoj životni vijek i najvećim dijelom postane otpad? Otpad je to koji se ne reciklira, jer ne postoji učinkovit način za to, otpad koji se ili  spaljuje ili preusmjerava u nerazvijene i siromašne zemlje koje postaju naša smetlišta. Dolaskom tzv. brze mode i praksa „nasljeđivanja“ odjeće među članovima obitelji ili prijatelja također je počela odlaziti u zaborav. 


No to je praksa koju trebamo vratiti, jer njome možemo izravno utjecati na ublažavanje tekstilnog zagađenja tako što ćemo stati na kraj „brzoj modi“, produžiti vijek odjevnim predmetima koji su još uvijek nosivi te razmjenom odjeće prestati financirati industriju koja zagađuje i nas i naš planet.

Kako bismo bili dio rješenja a ne problema, u našoj smo školi prošloga tjedna organizirali Swap party, odnosno razmjenu odjeće. Ova je aktivnost treća faza projekta „Be aware and act“, koji smo od početka ove školske godine (pod koordinacijom profesorice Tamare Kapraljević i pedagoginje Gordane Popović) provodili u našoj školi, u suradnji s Udrugom za nezavisnu medijsku kulturu iz Zagreba. Nakon što su se u prvoj fazi učenici educirali o štetnosti „brze mode“ i tekstilne industrije, u drugoj su fazi na radionici šivanja učili kako oni kao pojedinci mogu prenamjenom tekstila pomoći u borbi protiv štetnih utjecaja tekstilne industrije. Na kraju su učenici 2. a razreda organiziranjem Swap partyja na praktičan način pokazali kako možemo i širu zajednicu uključiti u borbu protiv tekstilnog zagađenja koje, bitno je napomenuti, trenutno drži četvrto mjesto prema štetnosti koju uzrokuje za planet Zemlju.

Sam pojam „swap party“ prvi se put pojavljuje 90-ih godinama prošloga stoljeća u SAD-u, no na našim područjima prisutan je tek posljednjih pet do šest godina te još uvijek nije široko rasprostranjen. Svakako je to nešto na čijoj popularizaciji valja poraditi, jer je problem „brze mode“ i tekstilnog zagađenja iz godine u godine sve veći.

Za kraj vas pozivamo da budete hrabri, izađete iz svoje zone komfora i potaknete svoju obitelj i poznanike na razmjenu odjeće, jer svatko od nas odgovoran je za svoj djelić planeta. Ne čekajmo da nas netko drugi promijeni, nego budimo promjena, za dobrobit nas samih i našeg planeta.

Tamara Kapraljević, prof.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju