Predavanje o sigurnosti i zaštiti djece na internetu
Autor: Sandra Valić, 29. 3. 2017.

Za učenike svih prvih razreda naše škole 21. ožujka 2017. održano je predavanje o sigurnosti i zaštite djece na internetu. Predavač je bio glavni policijski inspektor g. Darko Čorković koji nam je objasnio što se sve može dogoditi ako dijete ne pazi što piše i objavljuje na internetu.

Razgovarali smo o najpoznatijoj društvenoj mreži Facebook. Da biste imali pristup toj stranici morate biti stariji od 18 godina, a djeca često upisuju lažan broj godina samo da bi otvorili profil te objavljuju kojekakve fotografije i neprimjerene komentare, što znači da mogu biti prijavljeni zbog toga. Negativne strane Facebooka: 1.) lak i jednostavan pristup, 2.) neograničeno vrijeme, 3.) nekontroliran sadržaj, 4.) lažni profili i identiteti, 5.) velik broj korisnika i 7.) informacijska nesigurnost.

Saznali smo da su zlostavljanje putem interneta i elektroničko nasilje najzastupljenije zlouporabe u Republici Hrvatskoj.

Čuli smo korisne informacije i o posljedicama ovisnosti o internetu i saznali da previše vremena "na internetu" šteti vašem mozgu, gubite osjećaj za vrijeme, počinjete se osjećati napeto i agresivno. Ovisnost o internetu povećava vašu ljutnju, potom vas navlači na laž i na kraju se povlačite u sebe.

Treba napomenuti da moramo paziti kome dajemo svoj broj mobitela i gdje se spajamo na internet jer danas je moguće lako hakirati račun i lažno se predstaviti.

Nadamo se da su učenici dosta toga naučili i zapamtili s ovog korisnog i zanimljivog predavanja.

Napisale i fotografirale:

Daniela Kolegjeraj, Patricia Ištoković i Ana-Marija Perković, 3. g