Raznolikost je začin života
Autor: Gordana Popović, 30. 5. 2017.

U subotu, 20. svibnja 2017. u Gornjogradskoj gimnaziji na Trgu sv. Katarine u Zagrebu održana je državna smotra iz područja Građanskog odgoja i obrazovanja Projekt građanin u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje.

Sudjelovale su osnovne i srednje škole iz cijele Hrvatske koje su bile pozvane nakon održanih županijskih smotri pa je tako i naša škola uspješno predstavila svoj projekt. Poslije prigodnog programa otvaranja učenici su pristupili predstavljanju svojih projekata pred prosudbenim povjerenstvima. Prikaz i obrana projekta naše škole bila je u Gimnaziji Tituša Brezovačkog.

Ovogodišnji projekt Tehničke škole i prirodoslovne gimnazije Ruđera Boškovića iz Osijeka pod imenom Raznolikost je začin života predstavili su učenici koji su cijelu godinu sudjelovali i radili na ostvarenju planiranih aktivnosti, a to su: Ivana Bošnjak (3. kz), Ana Bistrović i Jozo Nogalo (3. p) te Marija Šperanda (4. p).

Cilj je projekta uočavanje i prepoznavanje važnosti tolerancije u svakodnevnim životnim situacijama te razvijanje svijesti o spremnosti na povećanje tolerantnosti nas mladih i naše zajednice. Odlično smo prikazali sve korake u planiranju i ostvarenju projekta te naglasili daljnje aktivnosti koje bi trebale dovesti do još veće odgovornosti i poštovanja prema drugim kulturama, osobama i institucijama.

Prosudbeno povjerenstvo pohvalilo je izbor teme, nastup, izradu dokumentacijske mape i plakata, a najviše originalnost rješenja problema kroz gastronomiju.

Kao dio Smotre razgledali smo i zgradu Hrvatskog sabora, a u slobodno vrijeme nazočili smo na Markovu trgu ceremonijalu koji se svaki vikend odvija ulicama Gornjega grada točno u podne kada započinje smjena straže Počasne satnije Kravat pukovnije, čiji su vojnici u XVII. stoljeću u europsku modu unijeli kravatu, danas obavezan ures muške odjeće u čitavom svijetu. Riječ je o vrlo atraktivnom turističkom programu koji je pokrenula Turistička zajednica grada Zagreba u suradnji s ustanovom Academia Cravatica. Podsjećamo, 1664. godine utemeljenjem hrvatske pukovnije Royal Cravattes u sklopu francuske kraljevske vojske La cravatte postaje naziv za laku konjicu i njihov novi brzi i jurišni način borbe.

Cijeli ovaj put pokazatelj je razvoja svijesti mladih na promicanju tolerancije kako bi bili aktivni građani te time uspješno gradili naše demokratsko drušvo.