Radionica o grafitima „Outline“
Autor: Sandra Valić, 1. 5. 2023.

Nastavljamo s edukacijama u okviru projekta UNITED, pa je tako u srijedu, 26. travnja 2023. u Tehničkoj školi i prirodoslovnoj gimnaziji Ruđera Boškovića održana radionica „Outline“, koju je za naše učenike, nastavnike i stručne suradnike organizirala profesorica Ozana Vignjević, koordinatorica projekta UNITED za Ruđericu.

Voditelj radionice bio je osječki graffiti writer g. Vedran Bjelobradić, poznat i pod umjetničkim imenom Rebus, koji je govorio o povijesti grafita te predstavio društveni i povijesni kontekst i razvoj grafiterske scene. Budući da je jedan od ciljeva projekta UNITED razvijati građanske kompetencije učenika i nastavnika, s posebnim naglaskom na osvješćivanje i sprečavanje širenja govora mržnje, g. Bjelobradić upoznao nas je s primjerima s grafiterske scene gdje se pozitivnim grafitima prekrivaju oni s diskriminirajućim obilježjima.

Predavanju i radionici prisustvovali su učenici 1. g, 2. g i 4. g razreda te više nastavnika i stručnih suradnika naše škole, kao i predstavnik Nansen dijalog centra g. Hrvoje Mikulić i predstavnica Židovske općine Osijek gđa Nives Beissmann.

Učenici su s velikim zanimanjem pratili predavanje i potvrdili da im se jako sviđa tema te radionica gdje se mogu kreativno izraziti, što su ovdje, crtajući skice za grafite, svakako i uspjeli.