𝐅𝐢𝐥𝐦 𝐢 𝐝𝐢𝐬𝐤𝐮𝐬𝐢𝐣𝐚: 𝐢𝐧𝐭𝐞𝐠𝐫𝐚𝐜𝐢𝐣𝐚 𝐢𝐳𝐛𝐣𝐞𝐠𝐥𝐢𝐜𝐚
Autor: OZANA VIGNJEVIĆ, 12. 12. 2023.

U petak, 8.12.2023. sudjelovali smo na Festivalu tolerancije, programu posvećenom položaju izbjeglica te njihovoj integraciji u društvo. Učenici su u pratnji profesora Atile Lukića i Ozane Vignjević pogledali autobiografski film Hassana Fazilija: "Put kroz noć". Film je snimila cijela obitelj, a započinje s trenutkom kada im je odbijena zaštita kao izbjeglicama te ih slijedimo duž zloglasne balkanske krijumčarske rute.

Nakon odgledanog filma uslijedila je diskusija na kojoj su sudjelovali predstavnica Ureda pučke pravobraniteljice, glasnogovornik UNHCR-a Hrvatska, predstavnica Isusovačke službe za izbjeglice i mlada izbjeglica.
Cilj programa 𝘍𝘪𝘭𝘮 𝘪 𝘥𝘪𝘴𝘬𝘶𝘴𝘪𝘫𝘢: 𝘪𝘯𝘵𝘦𝘨𝘳𝘢𝘤𝘪𝘫𝘢 𝘪𝘻𝘣𝘫𝘦𝘨𝘭𝘪𝘤𝘢 je senzibilizirati mlade na različite oblike netolerancije i diskriminacije, te ih potaknuti na promišljanje i djelovanje u svijetu kojem živimo.
Kratke osvrte naših učenika na film možete pročitati ispod:
➡️"Nakon odgledanog filma smatram kako smo dobili bolji prikaz života i svih problema kroz koje jedna izbjeglička obitelj mora proći kako bi došla do sigurnog života koji bi trebao biti omogućen svima."
➡️"Film mi se jako svidio jer je bio snimljen prema istinitom događaju i u trenutku kada se radnja dešavala. Imali smo priliku vidjeti i osjetiti prave i istinite emocije, te smo saznali mnogo toga o teškom životu izbjeglica."
➡️"Tokom filma mi se vratila jedna misao u glavi a to je 'Žive li stvarno neki ljudi tako?' te je zbog toga u meni probudio emocije kao što su tuga i velika empatija prema tim ljudima. Film mi se jako svidio i promijenio je neka moja prošla razmišljanja."
➡️"Film je bio vrlo poučan, mislim da kao smo kao društvo puni predrasuda prema migrantima. Smatram da ljudi trebaju pogledati kako to izgleda iz perspektive izbjeglica - tih ljudi koji su prisiljeni pobjeći iz svoga doma."
Drago mi je što sam imala priliku dodatno se educirati i vidjeti kako oni žive svoje živote."
➡️"Bilo mi je jako interesantno učiti o takvim temama, jer smatram kako nismo dovoljno izloženi problemima s kojima se suočavaju neki danas. Baš sam uživala u filmu i diskusiji nakon filma!"
➡️"Film me se iznimno dojmio, te sam iz njega saznala mnogo novih činjenica. Vrlo lijepo prikazuje temu izbjeglica, njihove živote i sve ono kroz što moraju proći. Doista je interesantan i fascinantan, tematski i kinematografski s obzirom da je sniman od strane unesrećenih samo mobilnim uređajima. Drago mi je što sam pogledala upravo ovaj film jer on obogaćuje moje znanje vezano uz ovu temu i također povećava empatiju prema takvim ljudima i njihovim životima."

Edukacijski program odvija se uz podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja i UNHCR-a Hrvatske.