Posjet Muzeju školjaka i vodenog svijeta
Autor: Greta Zovko, 16. 2. 2024.

Posjet Muzeju školjaka i vodenog svijeta predstavlja nezaboravno putovanje kroz čarobni svijet morskih dubina, ispunjeno zapanjujućim otkrićima i fascinantnim pričama. Učenici 2. b razreda Tehničke škole i prirodoslovne gimnazije Ruđera Boškovića 8. veljače 2024., pod vodstvom profesorice Ljiljane Vidović, imali su priliku doživjeti jedinstveno iskustvo upoznavanja s prirodoslovnom zbirkom g. Vladimira Filipovića, koju je prikupljao više od pedeset godina.

Ovaj muzej, pod vodstvom Udruge Gloria Maris Osijek, a uz uz potporu Grada Osijeka i Turističke zajednice, otvara vrata bogatstvu morskog svijeta. Izložba, koja obuhvaća samo mali postotak ukupne zbirke (3-5 %), predstavlja najveću takve vrste u Hrvatskoj i srednjoj Europi. Izložba je pod vodstvom osječkog kolekcionara g. Vladimira Filipovića i gđe Mandice Stjepanović, koji su s učenicima podijelili svoje strastveno znanje i iskustvo s morskim svijetom.

Obilazak muzeja započinje očuvanim primjercima koji nisu podvrgnuti bojanju, lakiranju ili drugim postupcima koji bi utjecali na izgled eksponata, izuzev ribica kod kojih su postavljene umjetne oči i koje su premazane balzamom kako se ne bi osjetili neugodni mirisi. Priča se nastavlja predstavljanjem glavonožaca poput hobotnica i argonauta, čije jedinstvene karakteristike otkrivaju čuda prirode.

Jedan od vrhunaca izložbe bio je susret s megalodonom, najvećim morskim psinama koji su ikada hodali planetom. Impresivni primjerci zubi megalodona, veći od dva spojena dlana odraslog čovjeka, ostavili su posjetitelje bez daha.

Nastavljajući svoj put kroz muzej učenici su naišli na raznolikost i ljepotu morskih bisera, školjaka, spužvi, koralja i pužića. Saznali su kako se biseri stvaraju, kakva je raznolikost boja i oblika školjaka te kako su koralji inspirirali umjetnike diljem svijeta. Nakon toga predstavljen im je svijet koralja i spužvi, gdje je najveći naglasak dobila Venerina košarica. Ona ima staklastu strukturu i kad je mala, plete svoju košuljicu nitima koje su tri tisućinke milimetara. Dobila je naziv po božici ljepote i ljubavi Veneri.

Posebno zanimljiva bila je priča o pužićima, čiji je izgled često poput školjaka bio inspiracija umjetnicima, a sami puževi imali su važnu ulogu u povijesti, čak su se koristili i kao novac. Posjetitelji su također imali priliku osjetiti ljepotu morskog svijeta kroz nakit i ukrase izrađene od školjaka koje se mogu nabaviti u trgovini muzeja. Naime, sve ukrase i nakit ručno je izradio g. Vladimir Filipović, uz pomoć gđe Mandice Stjepanović. Darujući učenike muzej je ostavio trajnu uspomenu koja će ih podsjećati na čaroliju koju su doživjeli.

Posjet Muzeju školjaka i vodenog svijeta bio je nezaboravno iskustvo koje je nadmašilo sva očekivanja. Ova izložba ne samo da je oduševila svojom ljepotom i raznolikošću već je i potaknula na dublje razmišljanje o važnosti očuvanja morskog ekosustava za buduće generacije. Kroz fascinantne priče, impresivne primjerke i osobnu povezanost s izloženim eksponatima posjetitelji imaju priliku doživjeti čaroliju morskog svijeta na jedinstven način. Nakon prvog plaćanja ulaznice vrijede i za svaki sljedeći posjet. Svi zainteresirani mogu volontirati u muzeju ili donirati bilo kakve vrste morskih bića i predmeta iz cijeloga svijeta kako bi se izložba proširila.

Greta Zovko, 2. b