Kiparska izložba Molitva kamena
Autor: Sanja Mršo-Stančić, 7. 3. 2024.

Prostore naše škole krase slike i fotografije raznih motiva, no nemamo često priliku predstaviti i pogledati kiparska djela, stoga pozivamo sve učenike i djelatnike Ruđerice da u našoj školskoj knjižnici razgledaju kiparsku izložbu pod nazivom Molitva kamena.

„Autor je izložbe Ivica Mršo, po zanimanju profesor hrvatskog jezika i književnosti. Radi u Trgovačkoj i komercijalnoj školi „Davor Milas“ Osijek kao pedagog. Kiparstvom se bavi od rane mladosti i do sada je imao tri samostalne izložbe i više skupnih.

Naziv izložbe čista je vizualna asocijacija proizašla iz govora samih oblika. Materijal je običan hercegovački kamen koji po svojoj strukturi nikako nije plemenit. Njegova je zanimljivost u nebrojenom mnoštvu već zadanih oblika koji samo čekaju da ih radoznalo oko prepozna i samo nužnim zahvatom iz njih iznjedri već zadanu formu. To je svojevrsna berba zanimljivih oblika rasutih po kupreškim i međugorskim brdima. Univerzalni motiv molitve, zanosa i jedinstva prepoznatljiv je u zagrljaju majke i djeteta. To je svojevrsni spoj neba i zemlje, ljubavi i života bitka i bića. Energija kamena sama po sebi vrlo je zanimljiva, ali energija međugorskog kamena ima posebnu duhovnu dimenziju koja je dodatno oplemenjena ugraviranim Gospinim porukama koje imaju zajednički haiku izričaj: Draga djeco, molite se!“

Prof. Sanja Mršo-Stančić