preskoči na sadržaj

Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Ruđera Boškovića Osijek

Login
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

cyberbullying zaustavimo i smiješak na lice stavimo
Priručnik za pomoćnike u nastavi za rad s djecom s teškoćama u razvoju
Intervju s roditeljima - odgovori koje je dobro znati
Oglasna ploča
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Tea i Doris na projektu POPEYE u Strasbourgu
Autor: Davor Juričić, 17. 3. 2014.

Učenice 3.a razreda - Tea Januš i Doris Lulić su od 24. do 26. veljače ove godine sudjelovali na međunarodnoj konferenciji u Strasbourgu i to u okviru projekta POPEYE – „Promoting Organic Production, Enhancing Youth Employment".

Sve to financijski podržava Europska unija a koji Agencija lokalne demokracije iz Osijeka provodi na području Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije. Isto se istovremeno provodi u Francuskoj, Bugarskoj, Estoniji, Hrvatskoj, Italiji te na Cipru.


Sudionici projekta POPEYE su mladi od 15 do 25 godina, i to iz dvije projektne županije koji su prošli edukativni seminar o održivom razvoju, ekologiji i organskoj proizvodnji hrane. Cilj je bio potaknuti mlade iz ruralnih područja na uključivanje u život lokalne zajednice, dati im priliku za bolje razumijevanje koncepta aktivnog građanstva i održivog razvoja te gospodarskih i ekoloških potreba kao i problema vlastite lokalne zajednice u europskom kontekstu.

Nakon ove edukacije sudionici su prošli i kroz praktični ICT trening kojim su stekli praktična znanja izrade web stranica i digitalnog mapiranja. Petnaest odabranih sudionika aktivno je radilo na istraživanju i mapiranju ekoloških poljoprivrednika s područja dvije županije obuhvaćene projektom kontaktirajući ih i posjećujući ih. Tako prikupljene potrebne podatke su obradili i objavili na web stranici www.popeye-alda.eu koja je zamišljena kao točka kontakta između mladih i ekoloških proizvođača, ali i proizvođača i javnosti.

Tea i Doris, bile su među osam najaktivnijih sudionika koji su prošli sve projektom zamišljene aktivnosti.

Uz brojne aktivnosti (predstavljanje slavonskih organskih proizvođača međunarodnim partnerima, radne skupine u kojima se raspravljalo na pitanja poput kako formalnom i neformalnom edukacijom promovirati organsku proizvodnju, kako povećati stopu zaposlenosti u sektoru organske proizvodnje, kako povećati osviještenost građana o organskoj proizvodnji, kako učiniti organsku proizvodnju konkurentnijom i slično, zatim izrada multimedijalnih sadržaja za promoviranje projekta i organske proizvodnje te rasprava o potencijalnim zajedničkim budućim projektima) sudionici su posjetili i Vijeće regije Alsace. U njemu se održavala međunarodna konferencija na temu "Aktivni mladi za lokalni razvoj: Primjer organske proizvodnje" na kojoj su govorili međunarodni eksperti.

Također, posjetili su i Europski parlament gdje su razgovarali s Luisom Manuelom Capoulasom Santosom, članom Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj pri Europskom parlamentu. Sudionike je ugostila i hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu te članica Odbora za zaštitu okoliša, javno zdravstvo i sigurnost hrane Biljana Borzan. Ona je dala podršku ovom projektu i ukratko se osvrnula na tematiku kojom se projekt POPEYE bavi iz perspektive politike Europske unije te je odgovarala na brojna pitanja mladih sudionika o politikama Europske unije za mlade, GMO hrani, zaštiti okoliša, ali i na pitanja o svakodnevnom funkcioniranju Europskog parlamenta i njezinom radu u parlamentu.

Sudionici su također imali priliku nazočiti plenarnoj sjednici Europskog parlamenta te tako i pobliže vidjeti funkcioniranje parlamenta i način na koji se aktualnim temama isti bavi.





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju