preskoči na sadržaj

Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Ruđera Boškovića Osijek

Login
Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji

cyberbullying zaustavimo i smiješak na lice stavimo
Priručnik za pomoćnike u nastavi za rad s djecom s teškoćama u razvoju
Intervju s roditeljima - odgovori koje je dobro znati
Oglasna ploča
Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Obilježavanje Međunarodnog dana protiv nasilja nad ženama
Autor: Gordana Popović, 13. 12. 2014.

„ Nemoj se bojati sjene!To samo znači da je svjetlo negdje u blizini.“ (Ruth Renkel)

 

Međunarodni dan protiv nasilja nad ženama, odlukom Ujedninjenih naroda od 17. prosinca 1999. godine, obilježava se u znak sjećanja na dan kada je 25. studenog 1960. godine sestre Patriu, Minervu i Mariu Teresu Mirabal u Dominikanskoj republici brutalno dao ubiti diktator Rafael Trujillo. Aktivistice protiv nasilja u obitelji ovaj dan obilježavaju od 1981. godine.


Nasilje nad ženama događa se u raznim aspektima; od ženskog i obiteljskog pa do društvenog života. Ono obuhvaća narušavanje građanskih, kulturnih, ekonomskih, političkih i društvenih prava žena. Činjenica da je u Hrvatskoj svakih 15 minuta fizički zlostavljana po jedna žena, govori dovoljno o ozbiljnosti problema. Ti podatci su samo djelomični, jer većina nasilja ostaje neregistrirana, a  nasilnici mogu biti  osobe svih profesija i socijalnih struktura. U Hrvatskoj je nasilje nad ženama i djecom najčešće u obitelji koja bi trebala biti najsigurnije okruženje, no nažalost velik broj takvih zločina ostaje neprijavljen.

U skladu sa svime navedenim, građanska je obveza  pridruži se ovoj kampanji koja ne traži ništa drugo osim prava na život bez nasilja, promoviranja kulture nenasilja i međusobnog poštivanja spolova.
Naša se škola  također uključila u obilježavanje tog značajnog nadnevka provodeći  Program odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo  u okviru  Projekta građanin.
Prigodom toga dana učenice 1.a ( Dunja Gagulić) i 3.p (Ika-Josipa Babić, Marina Lukić i Marina Relić) )razreda izradile su plakat te  pod velikim odmorom dijelile ostalim učenicima škole “bookmarkere” dobivene od Udruge CESI ( Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje). Upoznavale su i  informirale zainteresirane  kako, kome i gdje prijaviti nasilje te na taj način  pokušale podići razinu informiranosti mladih o mogućnostima i izborima koji im se nude danas. Ukazavale su na potrebu međusobne  suradnje, komunikacije i poštivanja ljudskih prava.
Prevencija je ključ odgovornog ponašanja prema sebi i drugima. Stoga je potrebno nastaviti rad na osnaživanju mladih i podizanju razine svijesti o njihovoj sigurnosti i zaštiti.

                                                               Gordana Popović, mag.educ.paed.

 


 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju