« Svibanj 2024 »

Obilježavanje Međunarodnog dana protiv nasilja nad ženama
Autor: Gordana Popović, 13. 12. 2014.

„ Nemoj se bojati sjene!To samo znači da je svjetlo negdje u blizini.“ (Ruth Renkel)

Međunarodni dan protiv nasilja nad ženama, odlukom Ujedninjenih naroda od 17. prosinca 1999. godine, obilježava se u znak sjećanja na dan kada je 25. studenog 1960. godine sestre Patriu, Minervu i Mariu Teresu Mirabal u Dominikanskoj republici brutalno dao ubiti diktator Rafael Trujillo. Aktivistice protiv nasilja u obitelji ovaj dan obilježavaju od 1981. godine.

Nasilje nad ženama događa se u raznim aspektima; od ženskog i obiteljskog pa do društvenog života. Ono obuhvaća narušavanje građanskih, kulturnih, ekonomskih, političkih i društvenih prava žena. Činjenica da je u Hrvatskoj svakih 15 minuta fizički zlostavljana po jedna žena, govori dovoljno o ozbiljnosti problema. Ti podatci su samo djelomični, jer većina nasilja ostaje neregistrirana, a  nasilnici mogu biti  osobe svih profesija i socijalnih struktura. U Hrvatskoj je nasilje nad ženama i djecom najčešće u obitelji koja bi trebala biti najsigurnije okruženje, no nažalost velik broj takvih zločina ostaje neprijavljen.

U skladu sa svime navedenim, građanska je obveza  pridruži se ovoj kampanji koja ne traži ništa drugo osim prava na život bez nasilja, promoviranja kulture nenasilja i međusobnog poštivanja spolova.
Naša se škola  također uključila u obilježavanje tog značajnog nadnevka provodeći  Program odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo  u okviru  Projekta građanin.
Prigodom toga dana učenice 1.a ( Dunja Gagulić) i 3.p (Ika-Josipa Babić, Marina Lukić i Marina Relić) )razreda izradile su plakat te  pod velikim odmorom dijelile ostalim učenicima škole “bookmarkere” dobivene od Udruge CESI ( Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje). Upoznavale su i  informirale zainteresirane  kako, kome i gdje prijaviti nasilje te na taj način  pokušale podići razinu informiranosti mladih o mogućnostima i izborima koji im se nude danas. Ukazavale su na potrebu međusobne  suradnje, komunikacije i poštivanja ljudskih prava.
Prevencija je ključ odgovornog ponašanja prema sebi i drugima. Stoga je potrebno nastaviti rad na osnaživanju mladih i podizanju razine svijesti o njihovoj sigurnosti i zaštiti.

Gordana Popović, mag.educ.paed.