Sigurnost u cestovnom prometu - preventivni program
Autor: Gordana Popović, 10. 2. 2015.

U našoj su školi 22. siječnja 2015. održana dva predavanja pod nazivom Sigurnost u cestovnom prometu u trajanju od jednoga sata. Prvenstveno su bila namijenjena maturantima 4. a, 4. b, 4. g, 4. p i 4. e razreda. Predavanje je održao Darko Ćorković, policijski službenik Odjela za prevenciju Policijske uprave osječko-baranjske.

Tema predavanja bila je sudjelovanje u prometu i poštovanje prometnih propisa. Prikazani su i tzv. "šok filmovi" o mogućim posljedicama prometnih nesreća te izneseni statistički podatci o prometnim nesrećama na području ove PU. Poseban naglasak bio je na nesrećama u kojima su sudjelovali mladi vozači u dobi od 16. do 24. godine.
Cilj predavanja bio je podići razinu svijesti mladih o sigurnom i odgovornom upravljanju vozilima i ponašanju u prometu.
Predavanju su, osim učenika, nazočile profesorice Zorica Nestorović i Gordana Popović. Učenike se dojmilo predavanje te objavljujemo neke izjave:

"Svidjelo mi se kako je predavač pomoću 'šok filmova' prikazao koliko mi, zapravo, ne pazimo i olako shvaćamo vožnju. Filmovi su dobro prikazali kritične situacije i potaknuli nas da budemo oprezni dok smo za volanom."

"Prezentacija mi se svidjela jer potiče na razmišljanje i ukazuje na posljedice koje se mogu dogoditi kada ne pazimo u prometu. Potaknula me na veću opreznost kada sam sudionik u prometu bez obzira jesam li pješak ili vozač."

"Prezentacija je poučna i potaknula me da budem puno oprezniji u prometu!"

"Predavanje je bilo veoma korisno. Policijski službenik nam je predočio sve opasnosti koje nas očekuju u prometu uz pomoć filmova i pričom iz osobnog iskustva. Dobili smo puno dobrih savjeta koje ćemo sigurno poslušati."

"Bilo je zanimljivo i korisno. Dosta smo naučili, vidjeli i čuli što se može dogoditi pod utjecajem alkohola i droge. Treba biti pažljiv i ne dovoditi sebe i druge u takve situacije jer možemo ugroziti svoj i tuđi život."

"Predobro i prekul!"

"Vrlo potresno, filmovi su šokantni i zapanjujući, sve u svemu, korisno!"

"Odlično i korisno iskustvo!"

"Smatram da je predavanje o prometu vrlo korisno jer u svakom razredu ima bar jedna osoba koja nije svjesna opasnosti u prometu. Možda će većina učenika okrenuti očima, ali će pojedincu neke stvari postati jasnije."

"Predavanje je bilo informativno i dobro. Kratki filmovi realno opisuju probleme i opasnosti koje se mogu dogoditi."

"Potresli su me filmovi na kraju izlaganja. Shvatio sam smisao pravila vožnje."

Voditeljica preventivnih programa: