Nasilne teen veze su bezveze ˗ predstavljanje Projekta građanin
Autor: Gordana Popović, 30. 4. 2015.

Prevencija je ključ odgovornog ponašanja prema sebi i drugima, stoga je potrebno raditi na osnaživanju mladih i podizanju razine svijesti o sigurnosti i zaštiti. Nekim je srednjoškolcima teško prepoznati kvalitetnu romantičnu vezu koja se temelji na povjerenju, poštovanju, podršci, odgovornosti te jednakosti i ravnopravnosti. Imajući to u vidu u ovoj smo školskoj godini u okviru Građanskog odgoja provodili Projekt građanin. Ovogodišnja tema vezana je za nasilje u adolescentskim vezama, a njen je naziv "Nasilne teen veze su bezveze".

Cilj je projekta osvješćivanje i uočavanje problema nasilja u adolescentskim vezama te promicanje pozitivnih međupartnerskih odnosa i odgovornog ponašanja prema sebi i drugima.

U našoj su školi u petak, 24. travnja 2015.  u 3. b razredu na satu povijesti  predstavljanju projekta nazočile predstavnice Vladinog ureda za ravnopravnost spolova iz Zagreba, gđa Matea Sedmak i gđa Irena Sarta, ravnateljica naše škole prof. Vlasta Opačak, prof. Sergej Filipović, i voditeljica projekta pedagoginja Gordana Popović. Nakon predstavljanja projekta reakcije svih prisutnih bile su vrlo pozitivne.

Učenice koje su predstavljale projekt su: Dunja Gagulić iz 1. a razreda, Ika-Josipa Babić iz 3. p, Tena Kezerle iz 3. e i Tena Mlinarić iz 3. e razreda.

Budući da se projektni tim uspješno predstavio i na županijskoj smotri, očekujemo poziv na državnu smotru u svibnju.