Učenice Ruđerice u finalu natječaja Najljepši hrvatski rukopis
Autor: Sandra Valić, 27. 5. 2015.

Pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, a u organizaciji Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Večernjeg lista, 23. svibnja 2015. u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu održan je završni dio nagradnog natječaja Najljepši hrvatski rukopis.

Natječaj na kojem se tražio najljepši hrvatski rukopis organiziran je prvi put i to povodom obilježavanja Mjeseca hrvatskoga jezika (21. 2. - 17. 3.). Svi koji su željeli sudjelovati, od djece koja su tek naučila pisana slova do odraslih, slali su svoje rukopise do 17. travnja 2015.

Povjerenstvo je od oko četiri tisuće pristiglih radova odabralo finaliste u ukupno šest kategorija, u svakoj kategoriji po deset kandidata. Najmlađi finalisti učenici su prvoga razreda osnovne škole, a najstariji finalist bio je 94-godišnji g. Ivan Štefančić iz Delnica.

Ponosni smo na tri učenice naše škole koje su u kategoriji učenika srednjih škola ušle među deset finalista i pristupile završnom natjecanju, to su: Petra Harkanovac i Ana Milardović iz 1. kz i Anja Cindrić iz 2. e razreda. Učenice su se, u pratnji prof. Sandre Valić, 23. svibnja u Zagrebu natjecale zajedno s ostalim kandidatima iz svoje kategorije, a u toj je kategoriji pobijedila učenica Karla Kroflin iz Zagreba.

Finalisti su po završetku pisanja imali priliku vidjeti posebno vrijednu knjižničnu zbirku - Zbirku rukopisa i starih knjiga, a za svoj su uspjeh nagrađeni knjigama i priznanjima.