Učenici Ruđerice sudjelovali na predstavljanju projekta Okus doma u Osijeku
Autor: Sandra Valić, 8. 12. 2015.

Učenici naše škole nedavno su imali priliku sudjelovati na predstavljanju zanimljivog projekta Okus doma. Riječ je o projektu koji provode organizacije civilnog društva (Fade In, Centar za mirovne studije, Cedra, Izazov, Nesst), a cilj mu je osnaživanje i osposobljavanje socijalno ugrožene skupine izbjeglica u Republici Hrvatskoj. Kako saznajemo od udruge Fade In "kroz godinu dana trajanja projekta intenzivno se, kroz edukativne radionice, radi na informiranju i osnaživanju osoba koje su zatražile ili ostvarile status izbjeglice (azil i supsidijarna zaštita) ili žive kao stranci u Hrvatskoj, s naglaskom na poboljšanju njihove zapošljivosti te na poticanju razvoja inovativnih inicijativa društvenog poduzetništva u vidu zadruga.

S ciljem senzibilizacije javnosti i skretanja pažnje na problematiku integracije izbjeglica u hrvatsko društvo, u sklopu projekta provode se i edukacije medija o ovoj temi, a održana su  i različita javna događanja: javne gastrokulinarske prezentacije na kojima se predstavlja kulinarska tradicija zemalja iz kojih dolaze izbjeglice u Hrvatskoj te okrugli stolovi na temu zapošljivosti izbjeglica i na temu jezičnih barijera."

Upravo jednu takvu gastrokulinarsku prezentaciju i druženje u Osijeku organizirali su Nansen dijalog centar i Centar za mirovne studije, a događaj koji je okupio učenike osnovnih i srednjih škola Osječko-baranjske i Vukovarsko-srijemske županije održan je 23. studenoga 2015. na Visoko evanđeoskom teološkom učilištu u Osijeku.

Iz naše škole sudjelovali su Ivana i Ana M. iz 2. kz, Marija iz 3. p te Ika-Josipa iz 4. p - učenice okupljene oko Projekta građanin koji provodi naša pedagoginja Gordana Popović te skupina povjesničara koje vodi prof. Sandra Valić, a to su Ana B. iz 2. kz te Žana, Dijana, Mateja, Anna, Jozo i Minja iz 2. p razreda.

Učenici su, nakon upoznavanja s voditeljima Nansen centra i razgledavanja prostora, mogli pomagati u pripremanju hrane ili pisati tradicionalne kulinarske recepte koje smo na kraju susreta darovali našim gostima. Hranu su za nas pripremali sudionici projekta Okus doma, David i Chichi [Čiči], po receptima iz svojih zemalja - David je porijeklom iz Nigerije, a Chichi iz Etiopije. Nakon kušanja marokanskog čaja, namaza humusa, etiopijske tjestenine i sirijske salate, Emina Bužinkić iz Centra za mirovne studije i Ivana Milas iz Nansen dijalog centra predstavile su nam projekt Okus doma. Tek je tada uslijedio najuzbudljiviji dio - David i Chichi predstavili su nam svoje životne priče te odgovarali na brojna pitanja učenika. Posebno je zanimljivo bilo čuti djecu iz nižih razreda osnovne škole koja su bila vrlo spontana i, nakon početne sramežljivosti, htjela sve saznati o Davidu i Chichi. David, student medicine, na zahtjev jednog učenika zaplesao je nigerijski ples, a  Chichi, koja je studirala režiju i želi se nastaviti baviti filmom, djeci je bila jako simpatična pa joj je, tako, jedna djevojčica rekla da ju voli, a druga joj je poručila da je baš super bila.

Svi smo se taj dan lijepo zabavili, nešto novo naučili, upoznali nove ljude, ali i osjetili snažan duh zajedništva i poruku da smo svi, bez obzira tko smo i odakle dolazimo, isti u svojim željama, ciljevima i nadanjima.