18. Državna smotra projekata iz Građanskoga odgoja i obrazovanja
Autor: Gordana Popović, 25. 5. 2016.

Zdrava prehrana današnjice bila je misao vodilja učenica naše škole Ike-Josipe Babić  (4. p), Marije Šperande (3. p), Ivane Bošnjak i Ane Milardović (2. kz) i njihove mentorice, pedagoginje Gordane Popović, kroz Projekt građanin.

Osvrćući se oko sebe i promatrajući učenike u školi uočile su problem o kojemu svatko misli da sve zna, ali ga shvaća zdravo za gotovo. Došle su do zajedničke odluke da će ovogodišnja tema nositi naslov: Zdrava prehrana je IN!

Što čini zdravu prehranu? Hranimo li se zdravo? Krećemo li se dovoljno? Kako se drugi hrane?

Sve ovo i još mnogo toga saznale su iz anketa koje su provele u odabranim razredima te na taj način uključile i ostale učenike u pripremu preventivnih aktivnosti vezanih uz zdravu prehranu.

Motivirane zanimljivom temom učenice su vrijedno istraživale, čitale, intervjuirale stručnjake iz područja prehrane, posjećivale predavanja, radionice, tribine i susrete tijekom cijele školske godine. Naučile su da je uz svaki način prehrane bitna i tjelesna aktivnost te dovoljan unos tekućine. Važno je planirati svoje obroke te svoje nedoumice o prehrani, treba istražiti, a ne uzimati olako. Stekle su veliko znanje o potrebnim prehrambenim navikama današnjice.

Cilj ovog projekta bio je prenijeti njihova saznanja vršnjacima te na zanimljiv način pokazati važnost brige za prehranu današnjice.

Ono što su predložile ovim projektom edukacija je mladih o tome što to zdrava prehrana jest.

Može se reći kako su uz malo „leptirića u trbuhu“ i puno veselja i smijeha naučile uvažavati jedni druge, razvijale komunikacijske vještine i asertivno ponašanje i nisu niti primijetile kako su, ustvari, i učile. Kroz takav način rada naučile su uvažavati tuđa mišljenja te da je svatko jednako važan.

Kao točka na "i" bio je posjet Zagrebu i Saboru te samo predstavljanje Projekta na Državnoj smotri koja se održala 21. 5. 2016. pod pokroviteljstvom Agencije za odgoj i obrazovanje već 18 put. Kao i prijašnjih godina naše djevojke imale su zanimljive plakate, lijepo izgledale i sigurno nastupale te bile pohvaljene od strane povjerenstva smotre. Njihov javni nastup snimali su novinari HRT-a za potrebe emisije „Dobro jutro, Hrvatska“.

Nakon svečanog programa te podjele zahvalnica druženje se nastavilo na Kaptolu i drugim dijelovima Zagreba. Razgledavale smo okolinu, šetale i jednostavno uživale u prelijepom vremenu. U današnje vrijeme, kada je većina mladih previše vremena provodi pred ekranima, ovakva događanja i druženja su hvalevrijedna, jer vraćaju učenicima stare vrijednosti te bi ih trebalo što više provoditi kroz školske izvannastavne aktivnosti.

Ovom prilikom zahvaljujemo se udruzi „Vaga“ za promotivne materijale i ravnateljici Vlasti Opačak, prof. na podršci.

Nadamo se da ćemo i sljedećih godina imati entuzijastične timove za provođenje Projekta građanin i kroz aktualne teme osnaživati naše učenike kao aktivne građane budućnosti.

Gordana Popović, mag. educ. paed.