« Svibanj 2024 »

Autor: Davor Juričić, 8. 6. 2011.

U našoj školi 18. svibnja 2011. godine obilježili smo Dan škole kroz niz od 16 međusobno povezanih projekata. Time ne samo da smo željeli istaknuti taj dan kao poseban u životu Škole, već se i pridružiti nacionalnoj proslavi 300. obljetnice rođenja hrvatskog intelektualnog velikana – Ruđera Boškovića čije ime kao Škola ponosno i nosimo. S obzirom da vrlo malo ustanova na razini pet slavonskih županija nosi ime tog genija – utoliko smo radosniji što nam se ukazala prigoda biti sudionicima jednog slavlja koje čak izlazi izvan granica naše domovine Hrvatske.

Ovaj puta dan Škole smo proživjeli kroz niz radionica koje su – manje ili više – bile tematizirane bitnim dijelovima Boškovićevog života i cjelokupnog stvaralačkog opusa. Time smo željeli dati dužno poštovanje samom Boškoviću, ali i pokazati lokalnoj zajednici (i šire) da smo svjesni važnosti posebnih ljudi koji su nas zadužili, kao i budućnosti koju se moramo truditi izrađivati u što kvalitetnijem smislu.

U ostvarenje ovog ambicioznog projekta uključili su se svi učenici škole, koji su bili glavni nositelji realizacije vođeni svojim nastavnicima – mentorima. Tako se moglo, tijekom cijelog prijepodneva, sudjelovati i uživati u sljedećim radionicama:

GEOGEBRA  rad na računalima – suvremenost Ruđerove matematike

DOKAZI ZA BOŽJU OPSTOJNOST – debatna radionica

RUĐEROV ŽIVOT ZAPISAN U ZVIJEZDAMA – astrobiografska radionica, mini-planetarij

KRIPTOGRAFIJA – šifriranje i primjena matematičkih zakona u svakodnevici

ORIGAMI AND MATH – origami u svjetlu matematike

RUĐER BOŠKOVIĆ – ISUSOVAC – kako se učilo nekada, na „isusovački način“

ZDRAVLJE – pedagoška radionica

OD PJESNIKA I FILOZOFA DO ATOMSKOG FIZIČARA – crtice iz života

ORIGAMI – matematika na japanski način

OKUSI DUBROVNIKA – jela dubrovačke kuhinje

DUBROVAČKA REPUBLIKA – putovanje kroz povijest

NJEGA TIJELA – praktična radionica

MANIKURA – praktična radionica

TKO JE RUĐER BOŠKOVIĆ – kvizoteka

ODBOJKAŠKA UTAKMICA PROFESORA I UČENIKA ŠKOLE (završila 3:0 u korist profesora:)

STOLNOTENISKI TURNIR UČENIKA ŠKOLE

Učenici i nastavnici su se također potrudili prostore škole prigodno i vrlo lijepo ukrasiti – kako vizualnim materijalima tako i edukativnim sadržajima kojima su radoznalci mogli upotpuniti svoje (ne)znanje o samom Ruđeru kao i o samoj Školi.

Prema reakcijama učenika, nastavnika, njihovih prijatelja, Dan Škole usuđujem se ocijeniti vrlo uspjelim. Time se na djelu pokazala nevjerojatna kreativna snaga koja je svoju kulminaciju imala u jednom prijepodnevu radi čega mnogi žale jer je bilo – brzo i prekratko.No, u svakom slučaju, fotografije u foto galeriji govore više od bilo kojih riječi. Radosni smo što već sada postoji pregršt izuzetnih ideja za sljedeću školsku godinu. Zato želimo već sada sve učenike potaknuti i na daljnju kreativnost – osobito nove koji će se upisati u ovu Školu ili o tome razmišljaju – da već sada dožive ovo kako priliku da već sljedeće školske godine i sami budu vrlo važan dio novog Dana Škole i ugrade sebe kao važnu kariku učeničkog zlatnog lanca prijateljstva, učenja, znanja i odrastanja.