Vrijedni volonteri u projektu „72 sata bez kompromisa“
Autor: Gordana Popović, 18. 10. 2017.

„72 sata bez kompromisa“ međunarodni je volonterski projekt koji animira mlade i promiče solidarnost, zajedništvo, kreativnost i volonterstvo. Projekt je osmišljen i pokrenut u Njemačkoj 1995. godine kada je nekoliko mladih odlučilo pronaći način kako potaknuti vršnjake na volontiranje i beskompromisno, bezuvjetno davanje drugima, posebice onima na marginama društva, diskriminiranima, siromašnima i potrebitima.

Cilj je projekta okupiti srednjoškolce, studente i mlade zaposlenike te pokazati kako se zajedničkim snagama i akcijama može preobraziti okruženje u kojem živimo. Samo je malo potrebno – izaći iz vlastite udobnosti i slobodno vrijeme posvetiti volontiranju – da bi se dobili veliki plodovi.

U našoj školi već dugi niz godina djeluje Volonterski klub u kojemu mladi stavljaju sebe, svoje vrijeme i sposobnosti na raspolaganje za konkretne volonterske akcije te pritom promiču općeljudske vrijednosti. Voditeljica akcije, učenica 4. a razreda prirodoslovne gimnazije Dunja Gagulić, potrudila se organizirati desetak volontera koji su nam iz elektronske baze volontera dodijeljeni slučajnim odabirom za ovu prigodu. Dana 14. listopada, iako je bila subota, okupili smo se zajedno s nekolicinom vanjskih volontera kako bismo uredili i obojili ogradu u parku škole. Posla je bilo uistinu puno, no male i velike ruke složile su se i napravile dobar posao.

Sve se odvijalo pod budnim okom pedagoginje Gordane Popović, prof., zatim domarom škole Ivicom Sekerešom i uz potporu ravnateljice Vlaste Opačak, prof.

Uz veliki trud, ali i neizostavan izraz zadovoljstva, nešto smo i uspjeli napraviti, a nastavak slijedi...