Stručna ekskurzija učenika 3.E i 4.E razreda u cementaru Našice
Autor: Igor Prašnikar, 2. 11. 2017.

Ekolozi naše škole, učenici 3.E i 4.E pod vodstvom profesora Zorice Majić i Igora Prašnikara, su dana 27.10.2017. posjetili cementaru u Našicama. Put u Našice je organiziran već šesti put, što je postala tradicija naše škole. Zašto baš cementara u Našicama? Odgovor se nameće sam po sebi, jer je cementara jedan od najvećih industrijskih zagađivača, odnosno emitera ugljičnog dioksida. Svi znamo štetan utjecaj tog stakleničkog plina, koji je neizbježan produkt reakcija pri proizvodnji cementa što nam može poslužiti kao izvrstan  materijal za rad, učenje i istraživanje.

Krenuli smo put Našica u 8:00 ispred naše škole u očekivanju da će nam put osim zanimljiv biti i poučan. Po dolasku u cementaru, predstavnica cementare, gđa. Papa nas je uputila na neka osnovna pravila o ponašanju i zaštiti pri obilasku cementare. Obilazak smo otpočeli od samog početka proizvodnog procesa, a to je kopanje kalcijeva karbonata, osnovne sirovine za proizvodnju cementa. Saznali smo zanimljiv podatak, da sirovine za proizvodnju cementa ima za 150-200 godina.

Dalje smo nastavili obilazak uz stručno vođenje gđe. Papa. Vidjeli smo cjeloviti mehanizirani proces proizvodnje cementa, od sirovine do finalnog proizvoda. Naše ekologe je posebno zanimali stanje emisije stakleničkih plinova i način njihovog zbrinjavanja. Učenici su se posebito zanimali za očuvanje okoliša i pridržavanje zakonskih propisa. Po završetku obilaska, upriličen je odmor u prostoru cementare i priprema za slijedeće odredište našeg puta.

Prema planu, nakon cementare, posjetili smo poučni park obitelji Bizik u Markovcu Našičkom. To je mali zoo-vrt iza kuće, u posjedu jedne obitelji. Učenici su se upoznali sa različitim vrstama životinja i skrbi o njima. U razgovoru sa voditeljem poučnog parka, učenici su razvijali pozitivne stavove o potrebi očuvanja biološke raznolikosti i skrbi o životinjama.

Nakon obilaska, zaputili smo se u Našice, gdje smo se u ugodnoj i opuštajućoj atmosferi zabavili i upoznali sa ljepotama i kulturnim spomenicima grada Našica( dvorac obitelji Pejačević).

Vratili smo se pred školu oko 16:00, prepuni novih spoznaja, dojmova i pozitivnih stavova o prirodi i potrebi očuvanja našeg okoliša.