Noć znanosti na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek
Autor: Igor Prašnikar, 14. 12. 2017.

Na poziv doc.dr.sc. Ines Banjari, učenici  i djelatnici naše škole su otišli na promociju PTF po nazivom Noć znanosti  12.prosinca 2017. od 19 do 22 sata. Našu školu su na poziv fakultete  predstavljali učenici 3. i 4. P razreda, pod vodstvom  prof. Viljanac, prof. Varga i prof. Prašnikara.
Fakultet se predstavljao nizom zanimljivih radionica, kojima su prisustvovali učenici nekoliko srednjih i osnovnih škola. Među njima i naša. Nakon dogovorenog sastanaka u Tvrđi, uputili smo se pred ulaz, gdje su nas dočekali predstavnici fakultete i poveli u obilazak i sudjelovanje u nizu zanimljivih radionica.

Radionica Okusi vode
 Učenici su kušali različite uzorke vode, te su pokušali organoleptički (okusom, mirisom i vidom) prepoznati različite uzorke vode, kao što je vodovodna, mineralna,izvorska i deionizirana.

Radionica Doživi 4D probavu
 U ovoj radionici smo prošli kroz zamišljeni probavni sustav od jednjaka, želuca i crijeva i upoznali se sa ulogom i građom probavnog sustava te enzimima važim za probavu. Naši učenici u  crijevima.

Radionica Flips iz laboratorija
Voditelj ove radionice nam je predstavio uređaj koji je u mogućnosti potpuno automatizirano  proizvesti flips iz kukuruzne krupice. Osim flipsa, uređaj može proizvesti i različite oblike tijesta kao polugotovi proizvod. Naravno da smo imali i priliku kušati proizvedeni flips, koji je u početku bio tvrd ali vremenom  kako stoji omekša i postane ukusan.

Radionica Istražujemo pivske stilove
   Prema i očekivanju,  radionica je bila najzabavnija i najposjećenija. Voditeljica nam je prvo pojasnila vrste piva, ulogu slada, hmelja i kvaščevih gljivica. Najzanimljiviji dio predavanja je bilo kako napraviti pivo u kućnoj radinosti, što je posebno zanimalo naše učenike. Pitam se zašto???

Radionica  Vratimo se prirodi uz biljnu kozmetiku
Ova radionica je najviše privukla ženski dio naše skupine. Studentice su predstavile proizvodnju pripravaka za kozmetiku od prirodnih sastojaka kao što je med,  prirodna eterična ulja, pčelinji vosak i drugi potpuno prirodni pripravci.

Radionica Šarenilo kemijskih reakcija
U ovoj radionici smo uživali u prekrasnim bojama koje su karakteristične za pojedine kemijske reakcije. Vidjeli smo kako crveni kupus može poslužiti kao indikator za kiseline i lužine mijenjajući boje. Učinkovito je bilo propuštanje svjetlosti kroz otopinu soli.

Nakon završetka obilaska, oko 22 sata, napustili smo prostorije fakulteta, pozdravljeni od strane predstavnika studentskog vijeća. Obećali smo ponovni dolazak na Noć znanosti  slijedeće godine