Obilježavanje 28. siječnja – Europskog dana zaštite osobnih podataka
Autor: Gordana Popović, 30. 1. 2018.

Svake godine 28. siječnja obilježava se Europski dan zaštite osobnih podataka kojim Vijeće Europe pokušava svoje građane dodatno educirati o tom pitanju već jedanaestu godinu zaredom.
U našoj je školi taj datum obilježen u petak, 25. siječnja na način da su Policijska uprava osječko-baranjska i Centar za nestalu i zlostavljanju djecu Osijek (CNZD) u sklopu preventivnog projekta „Sigurnost i zaštita djece na internetu“  učenicima trećih razreda ponudili  predavanje s ciljem jačanja svijesti o zaštiti osobnih podataka i promicanja jednog od temeljnih ljudskih prava – prava na privatnost. Kao dio ostvarivanja plana preventivnih programa u školi, predavanje je održano na satima SRZ-a u organizaciji ravnateljice Vlaste Opačak, prof. i pedagoginje Gordane Popović, prof.

Na predavanju su učenici i njihovi razrednici Branka Biljan, prof i Igor Prašnikar, prof. saznali od Darka Ćorkovića, policijskog službenika Odjela prevencije PU i Borisa Radanovića, koordinatora CNZD Osijek, kako  pitanje zaštite osobnih podataka nije nikada bilo toliko aktualno i značajno kao danas budući da su naši osobni podaci svugdje: na radnom mjestu, u doticaju s javnim vlastima, na području zdravstva, pri nabavi dobara i usluga, na internetu, u školi i drugdje.
Željelo se ukazati  učenicima na njihova prava i obveze na polju zaštite osobnih podataka kako bi se zaštitili od mogućih zlouporaba osobnih podataka koje se, nažalost, sve češće događaju. Važno je znati kako je osobni podatak svaka informacija koja se odnosi na fizičku osobu koja se može identificirati, a svatko tko smatra da mu je povrijeđeno neko pravo zajamčeno Zakonom o zaštiti osobnih podataka može podnijeti zahtjev Agenciji za zaštitu osobnih podataka.