Predavanje na Poljoprivrednom fakultetu
Autor: Ljiljana Vidović, 19. 2. 2018.

U petak, 16.2. učenici 2.a i 2.b nazočili su vrlo zanimljivom predavanju na Poljoprivrednom fakultetu u Osijeku. Predavanje Izazovi poljoprivrede u post-industrijskom dobu održao je profesor dr.sc. Davor Pavuna.

Najava predavanja je bila slijedeća: „Odrastajući u Osijeku su mi govorili da ćemo u post-industrijskom društvu robotike jesti ‘svemirske pilule’. Danas smo umreženi pametnim telefonima, a umjetna inteligencija nam ‘kontrolira’ financije, no pomalo se vraćamo mudrosti ‘tehnologije’ naših baka. Na bogatom Zapadu, ‘raj’ je piti izvorsku vodu, u svom vrtu ‘primitivno’ uzgajati domaće povrće i perad, jesti ‘pokakana’ jaja, te skrbiti za organske farme, šume i okoliš, a poljoprivreda je potpomognuta kao dio nacionalne obrane! Bio-ekološki raj je moguć u Slavoniji, pa ćemo razmotriti kako se zadnji uvidi o fraktalnoj vodi, bio-diversifikaciji, te izbjegavanju ‘otrova’ uklapaju u bolju civilizaciju: Naša budućnost jest u nama i možemo je zajedno realizirati.“

Za učenike je ovo vrlo aktualna tema koju izučavaju u području zaštite okoliša kao dijelu ekologije s profesoricom Ljiljanom Vidović.