Preventivni projekt: Sigurnost u cestovnom prometu
Autor: Gordana Popović, 6. 3. 2018.

Sudjelovanje u prometu sve više postaje značajan dio svakodnevice naših maturanata. Propise i pravila o ponašanju u prometu uglavnom poznaju ili misle da ih poznaju… No, ostaje činjenica kako su u cijelom svijetu prometne nesreće ubojice broj jedan mladih ljudi u dobi od 10 do 25 godina.  Već dugi niz godina naša škola surađuje s PU osječko-baranjskom i Odjelom za prevenciju u provođenju različitih preventivnih projekata s ciljem jačanja zaštitnih i smanjivanja rizičnih čimbenika za uključivanje u rizična ponašanja. U našoj je školi 1. ožujka 2018. održano predavanje pod nazivom Sigurnost u cestovnom prometu u trajanju od jednoga sata u organizaciji pedagoginje Gordane Popović.

Predavanje je prvenstveno bilo namijenjeno maturantima, tj. učenicima 4. a, 4. b, 4. g, 4. p, 4. kz i 4. e razreda, a održao ga je Darko Ćorković, policijski službenik Odjela za prevenciju Policijske uprave osječko-baranjske.

Tema predavanja bila je sudjelovanje u prometu i poštovanje prometnih propisa. Prikazani su i tzv. "šok filmovi" o mogućim posljedicama prometnih nesreća te izneseni statistički podatci o prometnim nesrećama na području ove PU. Poseban naglasak bio je na nesrećama u kojima su sudjelovali mladi vozači.

Cilj predavanja bio je podići razinu svijesti mladih o sigurnom i odgovornom upravljanju vozilima i ponašanju u prometu, a poruka sljedeća: "Nije dovoljno poštivati zakon i prometna pravila, nego se treba i kulturno ponašati  prema drugim sudionicima u prometu. Ako vozite bolji i jači automobil ili imate veći društveni položaj, ne znači da imate veća prava u prometu. U prometu svi imamo ista prava i obveze.“