Učenici Ruđerice na županijskoj smotri Projekta građanin
Autor: Sandra Valić, 20. 3. 2018.

Županijska smotra Projekta građanin održana je 16. ožujka 2018. u Ugostiteljsko-turističkoj školi u Osijeku, a vrijedan tim učenika naše škole i ove je godine kroz projekt vodila pedagoginja Gordana Popović. Čast predstavljati projekt ove su godine dobile učenice Ivona Grabovac i Lucija Jeger iz 2. a razreda te učenici Ana Bistrović i Jozo Nogalo iz 4. p. U radu na projektu pomagale su im i Marija Majer iz 2. a te Anna Geto iz 4. p razreda.

Vođeni Horacijevom mišlju "Carpe diem", a s ciljem uočavanja i prepoznavanja važnosti aktivnog provođenja slobodnog vremena mladih, svoju su temu naslovili „Utrči u sportski milje Osijeka i iskoristi dan“. Proučavajući različite izvore i anketirajući učenike naše škole saznali su da velik dio svog slobodnog vremena mladi provode pred ekranima i na društvenim mrežama. Shvaćajući važnost kvalitetno provedenog slobodnog vremena, naš je tim odlučio svojim projektom promovirati sport kao način aktivnog provođenja slobodnog vremena, s posebnim naglaskom na rekreativnom trčanju. Za potrebe projekta intervjuirali su poznate dugogodišnje trkače našega grada, između ostalih i hrvatsku rekorderku u ultramaratonu na 100 km Mariju Vrajić.

Mariju su upoznali na Ligi trčanja udruge Zdravo trčanje kada su zajedno s pedagoginjom i sami istrčali utrku na 4,2 km. Svojim su nam primjerom najbolje pokazali da je za zdravo i aktivno provođenje slobodnog vremena dovoljno malo dobre volje i odlučnosti.

Učenici su radeći na projektu razvili brojne vještine: anketiranje, volontiranje, istraživanje, trčanje, razvijanje uzajamne suradnje i podrške te govorništvo i javni nastup.

U iščekivanju poziva na državnu smotru svim sudionicima županijske smotre i njihovim mentorima čestitamo na uspjehu, a posebno pohvaljujemo učenike Ruđerice i želimo im puno uspjeha i zadovoljstva u daljnjem radu!

Sandra Valić, prof.