« Svibanj 2024 »

DEBATNO – VOLONTERSKI KLUB
Autor: Renato Ergotić, 13. 12. 2011.

U našoj je školi od ove školske godine 2011./2012. pokrenut Debatno-volonterski klub u okviru izvannastavnih aktivnosti, a školske koordinatorice-mentorice su Jasna Sudarić, profesorica hrvatskoga jezika i Gordana Popović, profesorica pedagogije.

Debatno-volontersku skupinu čini petnaestak visoko motiviranih učenika koji su uključeni u najrazličitije aktivnosti u školi i gradu, ali i na državnoj razini.

Program aktivnosti koji se odnosi na dosadašnji rad je sljedeći:

• sudjelovanje u obilježavanju Manifestacije „Hrvatska volontira“ i Međunarodnoga dana volontiranja; pomaganje učenicima slabijih materijalnih mogućnosti; educiranje učenika prema metodi „mladi za mlade“ o građanskome odgoju, medijskom odgoju; uključivanje u rad mnogobrojnih Udruga i organizacija u gradu te rad na zajedničkim projektima ( Crveni križ, Centar za mir i nenasilje, Centar za zlostavljanu i nestalu djecu, Agencija lokalne demokracije, PU Osijek, Proni centar, Srednjoškolski dom i dr.); izrađivanje letaka o aktualnim temama; sudjelovanje u razmjeni mladih u Francuskoj i Italiji; uključivanje u EuroMedScola program (naša učenica je izabrana kao hrvatska predstavnica u Europskom parlamentu u Strasburgu); suradnja s volonterima iz zajednice koji su nam pomagali u edukacijama.

Pozitivnu i nenasilnu komunikaciju usvajamo na strukturiranim raspravama – debatama. U debatama raspravljamo o aktualnim i zanimljivim temama, a sudionici argumentirano nastoje iznositi svoja razmišljanja i stavove. Do sada smo debatirali o Utjecaju medija na mlade ljude, Uvođenju građanskoga odgoja u škole i Ulasku Hrvatske u EU!