« Svibanj 2024 »

Obilježavanje Međunarodnog dana močvara i močvarnih staništa u Kopačkom ritu 2. veljače
Autor: Igor Prašnikar, 5. 2. 2019.

Svake godine 2. veljače se obilježava Međunarodni dan močvara i močvarnih staništa zbog potrebe njihovog čuvanja i zaštite. Da bi se spriječila njihova daljnja devastacija, 116 država u svijetu je potpisalo Ramsarsku konvenciju kojom se obvezuju države potpisnice na očuvanje močvara na svom rit, donji tok rijeke Neretva i ribnjaci Crna Mlaka. Zbog blizine i ekološkog značenja, nama je od posebne zanimljivosti Kopački rit. Kako smo ekološki osviješteni, učenici 3.a, 3.e i 4.e razreda su sa nastavnicima Ljiljanom Vidović i Igorom Prašnikar dana 4.2. posjetili Kopački rit i primjereno obilježili Međunarodni dan močvara i močvarnih staništa.

Primljeni u duhu dobrih domaćina od strane predstavnika djelatnika Kopačkog rita, smješteni smo sa drugim posjetiteljima u predavaonicu, gdje smo imali predavanje o zimskim uvjetima u Kopačkom ritu i preživljavanju životinja i njihovoj raznolikosti . Nakon kratke okrijepe, organizirali smo se u skupine koje se vodili  rendžeri  zaposleni u Kopačkom ritu, u obilazak drvenim mostom  kroz Kopački rit. Učenici su se uz stručno vodstvo upoznali sa ljepotama i specifičnostima Kopačkog rita, saznali o prezimljavanju u ritu, vidjeli kolonije ptica koje se ovdje gnijezde i saznali ekološke specifičnosti rita.

Nakon poučnog obilaska, rastali smo se od srdačnog i stručnog vodstva uz dogovor da se opet vidimo u Kopačkom ritu. Učenici su otišli svojim domovima puni dojmova i novih saznanja o prirodnoj  ljepoti Kopačkog rita smještenog  u blizini našeg grada i škole