« Svibanj 2024 »

"A Cultural Heritage, Pottery" - Kulturna baština, keramika
Autor: OZANA VIGNJEVIĆ, 3. 3. 2019.

Početkom 2019. godine naša škola priključila se Erasmus+ projektu na eTwinning platformi -“A Cultural Heritage, Pottery” - projektu o keramici, jer keramika je jedan od najstarijih oblika umjetnosti i zanimanja. Učenice trebaju istražiti o keramici svoga zavičaja, a nakon toga trebaju izraditi keramičke posude. Učenice su prvo prošli tjedan uz voditeljice projekta profesorice Tamaru Kapraljević i Ozanu Vignjević posjetile Muzej Slavonije, gdje ih je muzejska pedagoginja Jesenka Ricl provela kroz postav izložbe "Tvrđa u Osijeku" i upoznala s keramičkim, arheološkim predmetima koji su pronađeni na području Tvrđe, a datiraju još iz razdoblja prapovijesti, antike preko 17. i 18. stoljeća sve do 90-tih godina.

Danas (srijeda) bio je iznimno uzbudljiv dan za naš mali projektni tim – Izabela, Mia, Lorena, Nives, Mihaela i Sandra upoznale su se s tehnikom obrade gline, načinima izrade keramičkih posuda i prvi puta radile na lončarkom kolu. Neiscrpan izvor znanja bio je naš voditelj radionice gospodin Miroslav Benaković, koji je s velikim strpljenjem pomno objašnjavao svaki dio obrade gline i nastanak keramičkih posuda. Gospodin Miroslav Benaković i preparator Kristijan Wolfl demonstrirali su učenicama rad na lončarskom kolu.

Zahvaljujemo Muzeju Slavonije na predivnom iskustvu, sjajnoj atmosferi i znanju koje smo dobile.

Ozana Vignjević, prof.

"Meni je bilo baš dobro, lijepo sam se zabavila i naučila nešto novo. Iznenadila sam se svojim završnim radom, tj. onom glinenom posudom s lončarskog kola." Mia, 2. a

"Bilo je jako zabavno, naučila sam nešto novo." Sandra, 2. a

"Bilo je zabavno jer smo probali nešto novo. Voditelji radionice imali su strpljenja za nas dok smo pokušavali napraviti posude na lončarskom kolu." Lorena, 2. a