Naša profesorica Maja Starčević na tragu novih otkrića
Autor: Administrator , 11. 10. 2012.

Naša profesorica Maja Starčević došla do otkrića koje bi moglo spasiti milijune onkoloških bolesnika.

Provjeravajući u okviru magistarskoga rada učinkovitost spojeva na stanične linije tumora, došla je do zapanjujućeg otkrića – spojem je uspjela ubiti samo tumorske, ali ne i zdrave stanice!

“Uz pomoć mojih mentora, dr. Ljubice Glavaš-Obrovac s Medicinskog fakulteta i dr. Milana Čačića s Prehrambeno-tehnološkog fakulteta, uspjela sam potvrditi novi spoj koji ubija tumorske stanice. Od 20 spojeva uspjelo mi je deset, a stanice tumora spoj je uklanjao u različitim omjerima pa čak i do 45 posto. Bila sam motivirana vlastitom bolešću i željela sam pružiti tračak nade svim budućim oboljelima. Stoga je moje oduševljenje bilo snažno, čak i mojih mentora koji su u šali rekli da ću, ako nastavim to istraživati, biti multimilijunašica. Naravno, to znači samo to da bi ovo otkriće moglo biti na tragu lijeka koji bi u budućnosti liječio onkološke bolesnike - ispričala nam je prof. Starčević.

Nažalost, problem financijske prirode još je jednom prepreka hvalevrijednom projektu, točnije pozitivnom pomaku u razvoju medicine. Tako je nakon završetka magistarskoga rada njezino otkriće preuzeo Zavod za nuklearnu medicinu, a da bi lijek ugledao svjetlo dana, nužna su velika financijska sredstva. Dobije li nekako taj “input”, kaže, zacijelo će nastaviti raditi na svom otkriću. Zasad joj je motivacija tek pljesak mentora na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu.

Profesorica Starčević je svjesna da su potrebne godine istraživanja, kao i laboratorijske potvrde da bi se dobila čista supstanca, no nada da će jednom svoj lijek prezentirati tisućama oboljelih ju ne napušta. “Moji spojevi čekaju i nadam se da će jednom biti dovoljno novca da se nastavi s istraživanjem. Imati odličan rezultat staničnih linija zahtijeva daljnji trud i rad, ali je i poticaj mladima da istražuju jer nikada ne znaju što će otkriti”, rekla nam je Maja Starčević.

(tekst i slika preuzeti iz Glasa Slavonije)