Škola za dijalog
Autor: Sandra Valić, 30. 10. 2019.

Naša škola jedna je od 6 srednjih škola Osječko-baranjske županije uključenih u projekt Škola za dijalog. Riječ je projektu PRONI Centra za socijalno podučavanje, čiji je cilj „osvijestiti srednjoškolsku zajednicu OBŽ o važnosti funkcioniranja Vijeća učenika i potaknuti ju na aktivnije uključivanje učenika u rad Vijeća.“
Na tzv. Vijećaonici održanoj 24. 10. 2019. sudjelovali su učenici 2. a, 2. b, 2. e, 2. kz, 3. b i 4. a razreda te, kao predstavnici „donositelja odluka“, ravnateljica Vlasta Opačak, pedagoginja Gordana Popović i nastavnica Sandra Valić.

Razgovarajući o temama kojima možda dosad nismo posvećivali veliku pozornost razmijenili smo iskustva i mišljenja, zaključili kako možemo unaprijediti komunikaciju između učenika i donositelja odluka, a nadamo se i motivirali učenike da preuzmu stvari u svoje ruke i aktivno se uključe u rad Vijeća učenika.

„Radionica mi je bila vrlo zanimljiva i poučna te mi je otvorila nove vidike i spoznaje. Mislim da nam je takav oblik razmjene riječi između profesora i učenika vrlo potreban, ali da neće nama donijeti toliko veliku promjenu koliko će donijeti veliku promjenu nadolazećim generacijama.“ Ema Babić, 2. b

„Na ovoj radionici čuli smo iznimno korisne informacije, aktivno sudjelovali u timskom radu te diskusiji. Dobili smo odgovore na mnoga naša pitanja, što je za nas bilo jako važno. Smatram da će odsad svatko od nas, bar na neki način, biti aktivniji učenik.“ Antonija Petra Gagulić, 2. e

Krajem siječnja održat će se završna Velika Vijećaonica, na kojoj će sudjelovati svi sudionici projekta, nakon čega slijedi izrada vodiča za srednje škole „Ja sam za dijalog“, s osnovnim informacijama o funkcioniranju Vijeća učenika, djelokrugu rada i načinu uključivanja učenika u rad Vijeća.

Radujemo se daljnjoj suradnji s PRONI Centrom!