Projektni zadatak - Park prirode Kopački rit
Autor: ANA KRMEK, 17. 6. 2020.

Učenici prvih razreda dobili su jedan vrlo zanimljiv projektni zadatak iz biologije. Morali smo otići na neko stanište („obični“ park, park prirode, nacionalni park, šumu, livadu i sl.) i na njemu svo teoretsko znanje iz biologije primijeniti u praksi. Kada sam pogledala zadatak, činio mi se strahovito teškim, ali odlaskom na teren shvatila sam koliko je zapravo zanimljiv (iako je ostao djelomično težak). Učenici su podijeljeni u grupe od 3 do 5 osoba. U mojoj grupi bili su David Czersky-Hafner, Bernard Kovač, Luka Štark i Petar Vukelić.

Odlučili smo posjetiti Park prirode Kopački rit jer je vrlo zanimljiv, ima relativno veliku površinu (zapanjujućih 23.126,29 ha), a poznat je i po obilju različitih biljnih i životinjskih vrsta (čak 80% vrsta ptica u Hrvatskoj nalazi se u Kopačkom ritu). Morali smo pronaći hranidbene lance i povezati ih u hranidbenu mrežu, uz pomoć biocenometra  izračunati brojnost vrsta u jednom metru kvadratnom te pronaći biljne i životinjske vrste koje obitavaju u navedenom staništu. Podatke smo svrstavali u tablice i na temelju dobivenih  podataka napravili prezentaciju.  Najviše poteškoća imali smo s pronalaskom životinjskih vrsta, uglavnom zbog hladnog i „tmurnog“ vremena te slikanjem pronađenih vrsta (nemamo profesionalnu opremu pa smo većinom morali preuzeti slike s interneta i pravilno navesti njihov  izvor/autora). Također, relativan problem predstavljalo nam je i identificiranje vrsta (pogotovo biljnih), ali uz pomoć interneta i mnogih knjiga o biljkama, i to smo uspjeli.
Na terenu sam se osjećala kao Indiana Jones, jedino što nisam bila u potrazi za zlatom nego za organizmima.

Tea Kozić, 1.b