Suradnja Škole i PRONI Centra na projektu „Kužim te“
Autor: Gordana Popović, 30. 10. 2020.

Današnji problemi izazvani pandemijom virusa COVID-a 19 ne poznaju dob, društvene strukture ni spol, a izražavaju se i kroz pojavu ugroze mentalnog zdravlja mladih, kao i nasilničkog, ovisničkog i drugog ponašanja. U okviru preventivnog projekta „Kužim te “ PRONI Centar intenzivirao je aktivnosti za mlade s ciljem prevencije nasilja i jačanja mentalnog zdravlja provodeći interaktivna predavanja neformalnog obrazovanja koja uključuju:

- pripremljena pitanja za raspravu

- kratke upute trenera

- vođenje diskusije

- kratke praktične vježbe za iskustveno učenje o aktualnoj temi

- suradničko učenje i izvođenje zaključaka

- kreiranje tekstualnog sadržaja (poruka podrške) za potrebe vršnjačke preventivne kampanje

- evaluaciju.

Takvom predavanju 23. listopada 2020. nazočili su i učenici 4. g razreda, uz svoje nastavnike Dinka Blaževića i Anu Karlović, a sve je pripremila i organizirala pedagoginja Gordana Popović. Predstavnice Centra Maja Knežević, Irena Mikulić i Siena Krusić trudile su se naš susret učiniti što zanimljivijim, uz poštovanje svih epidemioloških mjera.

Naglasak je bio na osnaživanju stavova srednjoškolaca o važnosti stvaranja okružja sigurnosti kreiranjem zaključaka i poruka za potrebe izrade sadržaja vršnjačke preventivne kampanje. Učenici su pozvani priključiti se skupinama mladih te zajednički raditi na likovnim rješenjima koja će biti aplicirana na roll up bannerima i kao putujuća izložba postavljena u srednjim školama Osječko-baranjske županije, pa tako i u našoj školi.

Učenici su s iznimnom pozornošću i zainteresiranošću aktivno sudjelovali, što je rezultiralo kvalitetnim i konkretnim porukama, a sve u najboljem interesu osnaživanja njihova mentalnog zdravlja.