4. Noć znanosti na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu u Osijeku
Autor: Tatjana Varga, 19. 2. 2021.

Radionica „Industrijsko postrojenje na dlanu – MIKROREAKTORI“
Ove smo godine imali priliku vidjeti nešto posve novo i drugačije na PTF-u. Radi se o mikroreaktorima, malim postrojenjima koja stanu u dlan.
Prednost ovih malih postrojenja ušteda je reaktanata, energenata i općenito sredstava koja se koriste tijekom istraživanja.

Koristeći male količine reaktanata, koji su pretežno skupi i zbog toga teže dostupni, mogu se izvršiti istraživanja, a na kraju se iz mikro-mjerila mogu prenijeti na industrijska mjerila.Time se uz minimalne troškove mogu izvršiti potrebna ispitivanja. Osim uštede na reaktantima, štedimo i na sredstvima za čišćenje čija je uporaba neizbježna nakon svakog rada, a time nastaje i manje otpadnih voda.

Ovaj način rada ima prednost osobito kod istraživanja miješanja tekućina koje se ne miješaju, kada je potrebno  potpomognuto i dugotrajno miješanje kako bi se povećala dodirna površina između dva reaktanta. Primjer iz prakse je proizvodnja biodizela, lijekova, majoneze i u mnogim drugim industrijskim proizvodnjama.

Mladi znanstvenici pokazali su nam kako rade s mikroreaktorima pomoću indikatora, kako bismo bolje vidjeli promjenu reakcije.
U jednoj injekciji nalazi se 10 ml fenilftalein i amilni alkohol, a u drugoj injekciji nalazi se 10 ml 0,5% NaOH. Injekcije se stavljaju u pumpu, na displeju se zadaju parametri, brzina strujanja reda veličine 100-500 µl/minuti (slika 3.)

Slika 3. Pumpa s injektorima- injekcijama spojena na mikroraktorslika 3

Sustavom cjevčica reaktanti putuju i miješaju se, dolazi do promjene boje u ljubičastu, produkt se skuplja u epruveti.

Ako je protok oba reaktora pojedinačno 200 µl/minuti, protok produkta je 400 µl/minuti.

Naši učenici sudjelovali su u ovom eksperimentu.

Tatjana Varga, dipl. ing.