4. Noć znanosti
Autor: Nada Pitinac, 19. 2. 2021.

Naši su učenici, već tradicionalno, u pratnji svojih nastavnika sudjelovali na 4. Noći znanosti, koju je u petak 12. veljače 2021. godine organizirao Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, u prostorijama Fakulteta u poslijepodnevnim satima. No ovoga je puta zbog aktualne epidemiološke situacije 4. Noć znanosti na PTFOS-u održana u ograničenom krugu ljudi i ISKLJUČIVO PUTEM POZIVNICE.

Učenici su bili vrlo aktivni na zanimljivim radionicama koje su ih potaknule na zanimanje za znanost, ali i spoznaju kako je znanost prisutna među nama u svakodnevnom životu te kako se samo zahvaljujući znanstvenim dostignućima koristimo nizom tehničkih i tehnoloških uređaja i proizvoda.

Nada Pitinac, dipl. ing. kem. tehn.

Ovogodišnju Noć znanosti proveli smo na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu, uz vodstvo prof. Zorice Majić, sudjelujući u radionici „All you need is love“ o prirodnoj kozmetici. Studentice su nas upoznale s procesima izrade pilinga za tijelo, detox bombe za lice, sapuna te balzama za usne, nakon čega su nas provele i kroz njihov laboratorij. Sudjelovali smo u izradi pilinga za tijelo na bazi kokosovog i kantarionovog ulja, sapuna na glicerinskoj bazi te detox bombi za lice s kamilicom. Ugodno i lijepo smo se proveli na radionici uz edukativno, Valentinovom nadahnutom, okruženje.
Lorena Falak, 4. a

Na radionici „Otpad i šarene gljive“ upoznali smo svijet gljiva koji razgrađuje lignocelulozu u organskom otpadu. Razgradnja organskog otpada (šumskog, vrtnog, s oranica) na našem području mogla bi biti značajna zbog količina istog. Mislim da bi bilo dobro ovo što smo vidjeli u laboratoriju primjenjivati u privredi i od otpada stvoriti korisnu sirovinu.
Ivan Tot, 3. e

Meni je radionica jako zanimljiva, čokolada iz 3D printera bila je prilično ukusna. Izradili smo različite oblike pomoću toga printera za hranu, što je zanimljivo iskustvo koje ću pamtiti.  Pomoću jednog drugog stroja bademe smo "omotali" čokoladom. Dobili smo neka nova i interesantna znanja, a usput se odlično zabavili sa slasticama.
Antonija Petra Gagulić, 3. e