Erasmus+ projekt "Znam i utječem"
Autor: KATARINA JAKUBEC, 16. 9. 2021.

Na Erasmus+ projektu "Znam i utječem" sudjelovalo je 5 učenika naše škole: učenici 4.b razreda Sonja Maravić i Mislav Vorkapić, te učenici 4.a razreda Mihael Mrkonjić, Antun Abičić i Matej Keleković. S učenicima su na projektu i sudjelovale nastavnica povijesti Ozana Vignjević, prof. i psihologinja Katarina Jakubec, mag. psych.

Učenici su srednjih škola putem formalnog obrazovanja za područje politike direktno vezani jedino predmetom Politika i gospodarstvo te je njihovo direktno iskustvo prakticiranja politike malo ili nepostojeće, uzevši u obzir godine i punoljetnost. Također, ovisno o srednjoj školi iz koje dolaze, indirektni je doticaj s političkim svijetom različit: gimnazijalci imaju više društvenih predmeta u kojima se više uči o političkom životu, nego što to imaju druge četverogodišnje škole, a pogotovo trogodišnje.

Ta motivacija vodila je Svjetski savez mladih Hrvatska koji je organizirao projekt „Znam i utječem!“, sufinanciran sredstvima programa Europske unije Erasmus+. Na projektu je sudjelovalo 36 mladih ljudi u dobi od 17 i 18 godina iz 5 osječkih srednjih škola. Među tim školama, našla se i naša škola, te je sudjelovalo 5 naših učenika: učenici 4.b razreda Sonja Maravić i Mislav Vorkapić, te učenici 4.a razreda Mihael Mrkonjić, Antun Abičić i Matej Keleković. S učenicima su na projektu i sudjelovale nastavnica povijesti Ozana Vignjević, prof. i psihologinja Katarina Jakubec, mag. psych., koja je ujedno članica udruge organizatora.

Kroz dvodnevnu konferenciju „Ja sam važan!“, koja se održala 10. i 11.5.2021., učenici su sudjelovali u nizu aktivnosti kojima su stekli znanja o sustavu donošenja odluka i prilikama za mlade kroz Erasmus projekte i udruge kao što je Svjetski savez mladih Hrvatska. Aktivnosti su konferencije osnažile i educirale učenike za sudjelovanje u političkim mjerama koje ih se izravno tiču, što će pridonijeti stvaranju boljih prilika za mlade u lokalnim zajednicama, ali i na nacionalnoj razini. Učenici su tijekom konferencije sudjelovali u simulaciji Županijske skupštine na zadanu temu te su, u suradnji s donositeljima odluka i volonterima Svjetskog saveza mladih Hrvatska i Savjeta mladih Osječko-baranjske županije, radili na zagovaračkom dokumentu Ja sam važan!.

Kasnije su, tijekom projekta, izabrani razredni delegati, koji su predstavljeni na stranici projekta. Iz naše škole to su bili Sonja Maravić i Mislav Vorkapić (4.b). Na sljedećim poveznicama možete vidjeti njihove leksikone:

Mislav Vorkapić: https://www.instagram.com/p/CTwPur_slwW/?utm_medium=copy_link; https://www.facebook.com/103887845011167/posts/187985126601438/

Sonja Maravić: https://www.instagram.com/p/CQQapYtLUTI/?utm_medium=copy_link; https://www.facebook.com/103887845011167/posts/179597257440225/

Tijekom jučerašnjeg dana, 15.9.., učenici su napravili diseminaciju projekta, te su kolegama iz 4.a., 4.b i 3.b predstavili što su to oni radili tijekom projekta.

Sudionike 20.9. još čeka zajednički okrugli stol s političarima, gdje će im biti predstavljen zagovarački dokument na kojem su mladi radili na projektu.

Čestitamo i pohvaljujemo naše učenike za sudjelovanje u ovom projektu, zaista su se istaknuli svojim radom i trudom, te svoje vrijeme posvetili nečemu korisnom za njih i ostale mlade kojima će prenijeti svoja iskustva i znanja.