« Svibanj 2024 »

Posjet predstavnice Centra za informiranje i savjetovanje o karijeri (CISOK) Osijek našim maturantima
Autor: Gordana Popović, 19. 12. 2022.

Osim obitelji, u profesionalnom razvoju mladih veliku ulogu ima i škola. Ona može pridonijeti profesionalnoj spremnosti učenika i osnažiti ih za donošenje uspješnog profesionalnog odabira. Podrška profesionalnog razvoja u fazi školovanja postaje ključan preventivni mehanizam kojim se smanjuje rizik od socijalne isključenosti i životnog neuspjeha, stoga u našoj školi prepoznajemo profesionalno usmjeravanje kao dugoročno isplativo ulaganje te sporazumom o suradnji s Centrom za informiranje i savjetovanje o karijeri (CISOK) Osijek još od 2016. godine želimo dati podršku učenicima i u tom području našeg odgojno-obrazovnog rada.

Tako nas je i ove godine u četvrtak, 8. 12. 2022. posjetila zaposlenica CISOK-a Jagoda Ringel Kovačević, viša stručna savjetnica za razvoj karijere i cjeloživotno obrazovanje te održala dva predavanja. Prvo je bilo namijenjeno učenicima 4. g i 4. n na temu Profesionalno usmjeravanje učenika završnih razreda: priprema za izlazak na tržište rada, a drugo 4. a i 4. b na temu: Profesionalno usmjeravanje učenika završnih razreda: nastavak školovanja na fakultetu.

Susret je organizirala pedagoginja Gordana Popović, prof. uz podršku ravnateljice Nade Pitinac, dipl. inž., a tijekom predavanja učenicima su prezentirane i usluge koje nudi CISOK Osijek. Učenici koji žele upisati studij dobili su osnovne informacije o državnoj maturi, postupku prijave i kalendaru polaganja ispita za 2022./2023. godinu. S druge strane, učenici koji su nakon srednje škole spremni izaći na tržište rada, upoznati su s postupkom prijave u evidenciju Hrvatskog zavoda za zapošljavanje te s pravima i obvezama koje imaju do trenutka zaposlenja.

Cilj predavanja bio je i upoznati učenike s organizacijom, ulogom i radom Hrvatskog zavoda za zapošljavanje te s trenutačnim stanjem na tržištu rada. Također, učenicima je ukazano na važnost dobrog informiranja u razvoju karijere. Korištenjem usluga vanjskih stručnjaka za profesionalno usmjeravanje škole održavaju redovite kontakte sa stručnim službama u zajednici koje učenicima pružaju i individualnu ili grupnu informativnu ili savjetodavnu podršku, posebno u viši stupanj obrazovanja ili pri ulasku u svijet rada, pa tako i naša Škola.

Nadamo se da će maturanti u narednom razdoblju uspješno moći donijeti odluku hoće li studirati ili ne, dobro odabrati fakultete te da će znati potražiti pomoć ako im bude potrebna.

Više o CISOK –u može se pronaći na stranici https://cisok.hr/cisok-centar-osijek/

Fotografije: Marija Slovic, 4. a