« Svibanj 2024 »

Predstavljanje Projekta građanin u Regionalnom info-centru za mlade u Osijeku
Autor: Gordana Popović, 20. 3. 2023.

U ponedjeljak, 6. ožujka u prostorijama Regionalnog info-centra za mlade u Osijeku održano je predstavljanje Projekta građanin „Što je to u mladom biću što vodi k energetskom piću“.
Rad Centra usmjeren je prema općem informiranju mladih u dobi između 15 i 30 godina i prilagođava se svim njihovim pitanjima i potrebama. Info-centar pruža mladima raznovrsne informacije na jednom mjestu, kao i mogućnost stjecanja vještina u njihovu pronalaženju.

Područje djelovanja je grad Osijek, gdje se nalazi i prostor Centra, te županije: Osječko-baranjska, Vukovarsko-srijemska, Brodsko-posavska, Požeško-slavonska i Virovitičko podravska. Budući da naša škola niz godina surađuje s voditeljicom Mirjanom Jozanović i Majom Knežević, asistenticom voditeljice RICM-a, dio ostvarivanja akcijskog plana Projekta građanin jest i javni nastup naših učenica u Udruzi, pod mentorstvom pedagoginje Gordane Popović, prof.

Lara Pastuović, Marija Ćurić, Jana Medved i Željana Radovanović iz 2. a (prirodoslovna gimnazija) ukazale su na zabrinjavajuću pojavu kod mladih, a to je ispijanje energetskih napitaka, koje može dovesti do ugrožavanja zdravlja. Istraživale su tu naviku, provele anketu u drugim razredima naše škole i predstavile rezultate koji pokazuju kako dvije trećine mladih konzumira energetske napitke unatoč tomu što više od polovice njih znaju da njihovo konzumiranje izaziva ovisnost. Zaključile su da brz tempo života ne dopušta predah, odmor ili usporavanje i da je teško uskladiti školske obveze i kvalitetno provođenje slobodnog vremena. Ponekad  je potrebna dodatna doza energije. Energetska pića jeftina su i dopuštena te mladi često posežu za njima. Iako dizajn, naziv i natpisi na limenkama stvaraju dojam nezaustavljivosti, ubrzo nakon toga slijedi prizemljenje.

Projektni tim poručuje: „Umjesto konzumacije energetskih napitaka vježbajmo, pojedimo sočno voće ili cjelovite žitarice, provodimo vrijeme na otvorenom, tuširajmo se hladnom vodom i ranije legnimo, bez mobitela u rukama!“

Nadamo se da će ova poruka projekta doći do većeg broja mladih koji će, radi svojega zdravlja, promijeniti naviku ispijanja energetskih napitaka.

Zahvaljujemo nastavnicima koji su se uključili u projekt i Regionalnom info-centru za mlade Osijek.