„Širi pozitivu, zaboravi negativu!“
Autor: Sandra Valić, 28. 9. 2023.

U sklopu međunarodnog projekta UNITED, koji kao škola partner provodimo s Nansen dijalog centrom iz Osijeka, 26. rujna 2023. u našoj je školi održana radionica pod nazivom „Grafitima protiv mržnje“. Nakon radionice održane proljetos u našoj školi, kada su se učenici upoznali s društvenim i povijesnim kontekstom grafiterske scene, s posebnim naglaskom na osvješćivanje i sprečavanje širenja govora mržnje, sada su učenici 2. g i 1. g razreda imali priliku crtati grafite.

Prije crtanja gledali smo kratak film „Put Šoe“, rad učenica Alicje Guzowske i Maje Błachnio iz Varšave, koje su doputovale u pratnji svoje profesorice Katarzyne Szczudlinske i sudjelovale na radionici. Dragi gosti bili su nam i učenici Gimnazije Vukovar, također u pratnji svojih profesorica, te djelatnice Europskog doma Vukovar.

Praktični dio radionice vodio je g. Srđan Toth, poznat pod umjetničkim imenom Moler, a aktivnost je organizirala profesorica Ozana Vignjević, koordinatorica projekta UNITED za Ruđericu. Učenici su na satima Povijesti smišljali slogane protiv govora mržnje te odabrali po jedan na engleskom i hrvatskom jeziku, koje je Moler prenio na platna, a učenici obojili.

Radionicu su s velikim zanimanjem pratili i podržali i ostali učenici i djelatnici škole, a poruke „Be a mate, stop the hate“ i „Širi pozitivu, zaboravi negativu!“ ostaju kao trajna uspomena na ovu aktivnost, ugodno druženje i kao podsjetnik na pozitivne vrijednosti kojima težimo.