U poduzetničkom duhu naši učenici u organizaciji adrenalinskoga izleta u Velikoj!
Autor: Jasna Sudarić, 4. 10. 2023.

U subotu, 30. rujna 2023., boravili smo na nezaboravnom izletu u Velikoj, na južnim obroncima Papuka u Požeško-slavonskoj županiji, a naši su mladi poduzetnici u okviru Erasmus+ projekta  „Let's Make Our Own Business“ ovoga puta bili glavni organizatori izleta u koji je bilo uključeno 30-ak učenika i tri nastavnika naše škole. Projektni tim učenika koji je sudjelovao na mobilnostima te bio uključen u razne diseminacijske aktivnosti tijekom trajanja projekta, odvažno i snalažljivo demonstrirao je kako se kombinira timski rad i poduzetnički duh.

Uživali smo u prirodi i toplom sunčanim danu uz osmišljene aktivnosti koje su bile su raznolike – od edukativne interaktivne radionice, uz prigodne brošure, na kojoj su nas Jan, Alen i Luka (4.b), upoznali s  s kulturnim, povijesnim, geografskim i prirodnim zanimljivim pojedinostima ovog još uvijek nedovoljno istraženoga kraja našega podneblja do boravka na livadi i opuštajućega druženja uz gitare virtuoza Ivana (4.b) i Petra (3.a).

Sportskih  aktivnosti je zaista bilo u izobilju: od odbojke, badmintona, šetnji te posebna atrakcija cijeloga izleta bio je posjet Adrenalinskom parku „Duboka“. Petar i Jurica (3.a) imali su zadatak stupiti u kontakt s adrenalinskim parkom te su svojim organizacijskim snagama osigurali nezaboravno iskustvo za cijelu našu ekipu. Susret s instruktorima adrenalinskoga parka koji su nas naoružali sigurnosnom opremom pomalo je izazvao nelagodu, no vrlo brzo početni se strah pretvorio u nezaboravni užitak te su oni spretniji i hrabriji više puta prošli zahtjevnu stazu više razine. Prirodan nagib terena, zeleno okruženje i boravak u prirodi pružili su poseban osjećaj uzbuđenja i avanturističkoga duha. Hrabro savladavanje izazova adrenalinskog parka dodatno su ojačale timsku povezanost svih učenika i nastavnika.

Cijelo vrijeme signal za mobitel nije bio baš najbolji, ali to je samo potaknulo učenike da manje pogledavaju u ekrane i više uživaju u prirodi.

Nakon svih aktivnosti, završili smo u ugodnom restoranu "Čiča Mata" s pogledom na zelenu okolicu" za čiju su se organizaciju pobrinule naše kulinarske poduzetnice Iva I Ivana (4.n), a za cjelodnevni program izleta te promidžbeni plakat u suradnji s grafičarima naše škole  pobrinule su se organizatorice Marta i Sara (4.a).

Cilj putovanja nije bio samo zabaviti se, već primijeniti znanja i vještine stečene tijekom projekta "Let's Make Our Own Business" koji je bio usmjeren na osnaživanje učeničkih komunikacijskih, organizacijskih i poduzetničkih kompetencija, u suradnji s njihovim mentorima prof. A. Krmek i prof. I. Grubišić te koordinatoricom projekta prof. J. Sudarić.

Ovim izletom naš projektni tim učenika pokazao je spremnost na suradnju te kako se uspješno povezuje zabava, timski rad i poduzetnički duh.

Vjerujemo da smo uspjeli postići glavni cilj projekta: razvijati poduzetnički duh kod učenika koji će ih približiti za buduće europsko tržište rada. Budućnost je blizu, a naši mladi poduzetnici spremni su osvojiti je hrabrošću, znanjem i timskim duhom.

Pripremila:

Jasna Sudarić, koordinatorica projekta

Kratki osvrt naših mladih poduzetnika:

„Sudjelovanje u projektu „LMOOB“ potaknulo me na brojne mogućnosti, prije svega, razvoj poduzetničkih vještina, ali i osobni razvoj u području komunikacije i samopouzdanja. Posljednja faza projekta - izlet u adrenalinski park, bila je odlična prigoda za primjenjivanje svih stečenih znanja i vještina u obliku naše samostalne organizacije i provedbe ovoga izleta: od organiziranja posjeta adrenalinskom parku i ručka, do informiranja ostalih učenika, izrade plakata, letka i sl. Proveli smo zanimljiv i, svakako, aktivan dan u prirodi, razmijenili iskustva s mobilnosti i ostalih aktivnosti te na lijep način "stavili točku" na projekt, a sve ono što smo do sada naučili moći ćemo nastaviti primjenjivati i u budućnosti.“

Marta Novoselić, 4.a

„U subotu sam imao priliku sudjelovati u zadnjoj etapi LMOOB projekta te sa svojim timom organizirati izlet u prirodu i posjet adrenalinskom parku. Uz to što smo malo predahnuli od gradske gužve i fantastično se zabavili na svježem zraku u prirodi te primijenili zajedničke poduzetničke i komunikacijske sposobnosti u organiziranju odlaska u adrenalinski park, a zatim i u izradi plakata i info listića, prijevoza i narudžbe ručka. Organizacija ovakvog izleta bio je idealan posljednji zadatak u okviru projekta na kojemu smo uspjeli testirati sve sposobnosti koje smo usvojili do sada. „

Jan Budžaki, 4.b

„Prošli tjedan uživali smo u nezaboravnom izletu u Adrenalinskom  parku „Duboka“, Za organizaciju izleta dobili smo smjernice od naših profesora, a zadatak koji smo odradile prijateljica i ja odnosio se na dogovaranje ručka za sve naše izletnike te je zaista bio izvrstan pokazatelj našeg novostečenog znanja, komunikacije i, naravno, snalažljivosti. Uz uspješno odrađeni zadatak uživale smo u prelijepom danu, druženju, sviranju i pjevanju s kolegama i profesorima. „

Ivana Bistrović, 4.n

„Ovaj izlet bio je prilika za timsku izgradnju, uživanje u pustolovini i blagodatima prirode. Iskustvo u prirodnom okruženju pružilo mi je inspiraciju i napunilo pozitivnom energijiom. Želim i dalje sudjelovati u novim projektnim izazovima.“

Luka Pujez, 4.b