PRAVA aplikacija – testiranje aplikacije o ljudskim pravima
Autor: Administrator , 8. 10. 2023.

I ove školske godine Ruđerica nastavlja provoditi projektne aktivnosti u okviru projekta „PRAVA aplikacija“. Tako se 27. – 29. rujna 2023. u Fužinama održao trening seminar za učenike i nastavnike iz partnerskih škola i udruga.

Podsjetimo, cilj je projekta „jačanje građanskih kompetencija i razvoj suradnje između odgojno- obrazovnih institucija i organizacija civilnog društva u području učenja i poučavanja o ljudskim pravima. Nositelj projekta je Nansen dijalog centar, a partneri su Centar za građanske inicijative Poreč/ CGI Poreč, Dkolektiv - organizacija za društveni razvoj, Centar za društveni razvoj, istraživanja i inovacije – INOVA, Turističko-ugostiteljska škola Antona Štifanića Poreč, Industrijsko-obrtnička škola Pula, Tehnička škola i prirodoslovna gimnazija Ruđera Boškovića Osijek, Tehnička škola Nikole Tesle Vukovar, Åretta ungdomsskole iz Norveške“.

Sudionici su testirali PRAVA aplikaciju, koja je u testnoj fazi izrade, kako bi doprinijeli njezinu razvoju i budućoj primjeni. U pratnji profesorice Lee Buljević na ovom je treningu sudjelovalo 8 učenica 2. b razreda (Ena Bartolić, Lea Bobić, Julija Dumbović, Jana Držaić, Iva Haring, Stela Matičić, Hana Adžić i Nicole Grašić) te pohvaljujemo naše drage učenice na aktivnom doprinosu i donosimo dojmove triju učenica.

„Mislim da se svi koji su sudjelovali u treningu u Fužinama mogu složiti kako je ovo bilo nezaboravno iskustvo. Bilo je zadovoljstvo biti dio nečega tako posebnog što će jednoga dana možda biti od velike pomoći drugima. Jako mi se svidjelo kako su organizatori osmislili sve. Potrudili su se da radionice budu zanimljive i uključili nas u proces stvaranja aplikacije. Takvu atmosferu nemoguće je doživjeti unutar učionice. Bila sam zadivljena kako smo svi složno radili te je svatko mogao predložiti svoje ideje. Fužine ću najviše pamtiti po ljudima koje sam ondje upoznala. U 3 dana uspjela sam upoznati toliko zanimljivih ljudi iz Poreča, Pule i Vukovara, što ne bih uspjela nigdje drugdje.“

„Osobno mi se svidjelo u Fužinama jer sam upoznala mnogo ljudi i uvijek smo na radionicama bili u skupinama te odlično surađivali. Svidio mi se i sam program i sve što sam naučila vezano za kršenje ljudskih prava i čula sam mnoge priče od učenika iz drugih škola te na koji se način u njihovim školama krše određena prava. Jedino mi je malo žao što nije duže potrajalo, no ipak sve što mi je bilo potrebno da naučim, naučila sam u ta tri dana.

„Ovaj trening u Fužinama jako mi se svidio. Radionice su bile jako dobro organizirane i zanimljive, što me iskreno jako iznenadilo. Takoder smo imali i dosta slobodnog vremena koje smo koristili za druženje. Naravno, upoznala sam još puno novih učenika iz ostalih dijelova Hrvatske s kojima sam baš odmah „kliknula“. Najviše mi se svidjela prva radionica i večer koju smo proveli gledajući film. Ovaj trening pokazao se kao dobra prilika za druženje, upoznavanje, odmaranje, ali i učenje i voljela bih ga ponoviti.“

Projekt PRAVA aplikacija ima za cilj ojačati kapacitete nastavnika/ca i učenika/ca srednjih strukovnih škola u RH u području građanskih i ljudskih prava, ojačati suradnju između odgojno obrazovnih institucija i organizacija civilnog društva te izraditi mobilnu aplikaciju namijenjenu učenju i poučavanju ljudskih prava. Projekt PRAVA aplikacija je podržan kroz Fond za aktivno građanstvo, sredstvima Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP grantova.

*fotografije Dkolektiv – organizacija za društveni razvoj i osobna arhiva