Obilježen Svjetski dan mentalnog zdravlja
Autor: Martina Komesarović, 11. 10. 2023.

Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježava se 10. listopada svake godine. Svjetska zdravstvena organizacija procjenjuje kako oko 25 % svjetske populacije doživljava probleme mentalnog zdravlja (SZO, 2022.). Svaki pojedinac ima pravo na dostojanstven život, a to uključuje i brigu o mentalnom zdravlju. Zato je cilj ove godine obilježiti Svjetski dan mentalnog zdravlja kao univerzalno ljudsko pravo.

Radionicama na temu mentalnog zdravlja te uređivanjem panoa na spomenutu temu, Svjetski dan mentalnog zdravlja obilježen je i u našoj školi. Stručna služba pano je pripremila u suradnji s učenicima 1. a razreda, a učenici Dino Poznić i Luka Torović iz 2. a razreda, u pratnji školske psihologinje Martine Komesarović, imali su priliku sudjelovati u raspravi o mentalnom zdralju mladih pod nazivom „Mladi kako ste?“. Događaj je organizirao Info-centar za mlade Osijek, a učenici su imali priliku čuti više o tome kako se osjećaju mladi na području Osječko-baranjske županije te sudjelovati na panel-raspravi koju je vodila prof. dr. sc. Ana Kurtović s Odsjeka za psihologiju FFOS-a.

Zaključak je navedene rasprave da je i dalje važno raditi na očuvanju mentalnog zdravlja mladih te povećati dostupnost psihološke pomoći, kako bismo zaista mogli reći da je mentalno zdravlje univerzalno ljudsko pravo.

Martina Komesarović, mag. psych.